Brutal w lesie

willaWracamy do tematu lasów Katowic. Niedaleko parku szpitalnego, o którym pisaliśmy w lutym – Tajemniczy ogród, znajduje się jedyna w swoim rodzaju atrakcja – willa Chruszczowa. Szklany dom z różowymi wykończeniami, nowoczesny jak na swoje czasy, tzn. koniec lat 50-tych, wyłania się spomiędzy drzew niemal w środku lasu.

W 1959 z okazji planowanej wizyty Nikity Chruszczowa specjalnie dla niego zamówiono u architekta Augustyna Boronia plany nowoczesnej na owe czasy rezydencji, którą następnie wzniesiono w lesie otaczającym Ligotę. Sam Chruszczow nigdy budynku nie widział, gdyż w związku z nieudanym zamachem na niego do jakiego doszło w Sosnowcu zmieniono plany wizyty i dygnitarz nocował gdzie indziej. Od lat 70-tych do 1995 roku mieściła się w nim Klinika Endokrynologii Dziecięcej. Obecnie niszczeje.

willa_chruszczowa

Do willi można się dostać od strony mało uczęszczanego fragmentu ul. Śląskiej lub od strony lasu. Posesja niegdyś otoczona była ogrodzeniem, dzisiaj świadczą o tym resztki siatkowych przęseł i betonowe słupy. W ten sposób ogród w sposób niezauważalny staje się lasem. Do dzisiaj widać ślad betonowych ścieżek kreślących obszerne łuki wśród drzew. W pobliżu budynku swobodny, leśny ogród zmienia nieco charakter. Widoczna jest prosta alejka z symetrycznie ułożonymi krzewami jałowców, rododendronów i berberysów. Ścieżka biegnie od willi wprost do perełki rezydencji – altany żelbetowej w stylu brutalistycznym.  Charakterystycznie wygięte zadaszenie przypomina nieco statek kosmiczny, który wylądował w środku lasu. Warto zobaczyć ogród Chruszczowa, zarówno dla architektury jak i niepowtarzalnego klimatu miejsca.

brutal willa chruszczowa w katowicach

Zdjęcia własne

2 thoughts on “Brutal w lesie

  1. Wszyscy nazywają ten budynek willa Chruszczowa bo to nośnie brzmi, ale moim zdaniem guzik ma wspólnego z rzeczywistością. Żadnej wizyty nie planowano z wyprzedzeniem w latach, a za komuny budynki powstawały latami, nie w kilka miesięcy. nawet za Bieruta żadnemu radzieckiemu gościowi nie postawiono czegoś „specjalnie”, więc dziwne by było, żeby robić to za Gomułki i wreszcie jeszcze jedno, tak się składa, że znam ten budynek na wylot, byłem tam. Jak rezydencja byłby absurdalnie niewygodny.

    1. Dzień dobry:)
      Czy posiada Pan może jeszcze jakieś informacje, zdjęcia, wspomnienia na temat „Willi Nikity Chruszczowa”,z którymi zechciałby się Pan podzielić? Kompletuje dokumentację do projektu magisterskiego i każda informacja, w szczególności pochodząca od dawnych użytkowników tego obiektu byłaby dla mnie bardzo cenna.
      Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.