CORTEN – UROK, STYL I TRWAŁOŚĆ

Spotkania z cortenem najczęściej wyglądają podobnie. Najpierw przykuwa on wzrok charakterystycznym, rudawo-brązowym kolorem. Później dochodzi do własnoręcznego sprawdzenia nietypowej, intrygującej powierzchni. Następnie jest już pełen zachwyt nad tą rzadko niespotykaną, atrakcyjną „brudną stalą” – wykorzystywaną nie tylko w małej architekturze ogrodowej.

Corten, zardzewiała stal, ,,brudna stal” różne nazwy, jeden początek

Corten został opatentowany w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. To właśnie wtedy zaczęto stosować go na masową skalę w przemyśle. Z tej stali wykonywano wagony kolejowe, świetnie sprawdzała się też jako materiał dla masywnych kontenerów transportujących węgiel, rudy i minerały. Jako że corten, używany przez Viridi Polska, potrafi przetrwać w niesprzyjających warunkach, do dziś jest wykorzystywany przy transporcie morskim, przy budowie statków, mostów czy kominów.

Co kryje rdza?

Skąd biorą się te wyjątkowe cechy i odporność cortenu? Dlaczego Viridi Polska używa tego materiału w produkcji? Sekretem przemysłowej użyteczności i nieoczywistego uroku omawianej stali są specyficzne procesy, które dokonują się pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Corten jest bowiem stalą niskostopową, a więc w swoim składzie – oprócz węgla – zawiera w niewielkich ilościach inne dodatki zmieniające jej całkowitą charakterystykę. Owe dodatki stopowe (m.in. miedź, chrom) sprawiają, że corten – w kontakcie z opadami, wiatrem lub słońcem – pokrywa się charakterystyczną powłoką ochronną przypominającą rdzę. Jest to wynik utleniania – tlen z powietrza reaguje z metalami, tworząc w ten sposób tlenki, które budują własne struktury. Ta warstwa jest wyjątkowo szczelna i praktycznie nieprzenikalna.

Corten a inne stale

Podstawowa różnica to oczywiście rdzewienie i jego konsekwencje. W przypadku stali zwykłej proces ten jest niekorzystny i powoduje niszczenie, które z łatwością dostrzegamy na przedmiotach w naszym codziennym życiu – z czasem rdza uniemożliwia korzystanie z nich.

Z kolei stal nierdzewna jest odporna na korozję i wpływ czynników środowiskowych, jednakże upływ czasu nie nadaje jej unikalnych walorów estetycznych.

W przeciwieństwie do stali nierdzewnej, „brudna stal” reaguje na upływ czasu w sposób zwiększający jej atrakcyjność, bowiem nabiera w ten sposób nowych, głębszych odcieni. Tworzenia się patyny wynosi najczęściej 18 – 36 miesięcy, lecz istnieją sposoby na przyśpieszenie procesu. Codzienne oblewanie powierzchni wodą lub przecieranie jej ścierką nasączoną octem ułatwi nam uzyskanie wymarzonej barwy.

Rdzewiejący, starzejący się corten można zabezpieczać, utrwalać, lakierować, smarować olejem, a także wpływać na wygląd i kolorystykę. Ostatni głos ma jednak natura. Nawet najdrobniejsza strużka woda może zostawić na nim swój ślad. Dzięki temu każdy produkt wykonany z cortenu jest niepowtarzalny.

Corten w przestrzeni miejskiej i ogrodzie

Ceniony przez architektów corten przyszedł do nas z zachodniej Europy. Dziś nie kojarzy się już tylko z przemysłem i pojawia się coraz częściej zarówno w miastach, jak i naszych ogrodach, o czym świadczą wyroby Viridi Polska.

corten korten ogrody donice obrzeża

Stal ta jest ponadczasowa, trwała i odznacza się mocną konstrukcją. Z tego powodu z powodzeniem zagościła ona w rozległych obszarach miejskich. Jednym z najpopularniejszych budynków wykonanych z cortenu jest hala sportowa Barclays Center na Brooklynie w Nowym Jorku. Z kolei w Polsce na uwagę zasługuje Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, które również jest charakterystycznym, „zardzewiałym” budynkiem.

Corten świetnie sprawdza się na elewacjach czy fasadach. Może służyć jako materiał dla ławek, balustrad i masywnych donic, doskonale uzupełniając zieleń miejską. Niektóre z tych projektów można wykorzystać jako ograniczenia ruchu ulicznego. W ten sposób brunatna stal zyskuje kolejny walor. Otóż staje się pewnym echem nieodległych, robotniczych czasów, kiedy to właśnie fabryki i miasta przemysłowe zewsząd otaczały człowieka i nadawały rytm jego życiu.

Natomiast corten wykorzystywany przez Viridi Polska w małej architekturze ogrodowej w niebanalny sposób komponuje się z naszymi domostwami. Urok stali polega tutaj na nieoczywistym połączeniu zwiewnych kwiatów, krzewów i drzew z solidnymi, trwałymi i designerskimi produktami.

Corten oferuje tutaj szeroki wachlarz możliwości, bowiem wykonać z niego można m.in. donice, paleniska, grille, fontanny, pojemniki na drewno, obrzeża, biżuterię ogrodową, stojaki czy wszelkiego rodzaju rzeźby. Dodatkową zaletą jest fakt, że produkty z cortenu nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych ani ochronnych.

Już jedna donica firmy Viridi Polska wystarczy, by wyróżniać się z całego otoczenia i skutecznie przyciągać wzrok wszystkich gości w naszym domu.

Siłą cortenu jest to, że budzi emocje i skłania do pytań: czy to ma tak wyglądać? Czy to już efekt ostateczny? Początkowe zdumienie chropowatą powierzchnią i nierównomiernymi, brunatnymi odcieniami szybko ustępuje miejsca czystemu zachwytowi nad tym, jak piękna potrafi być rdza i jak idealnie może współgrać z zielenią, niezależnie od pory roku. Wrażenie, jakie wywiera corten, nie jest jasne i stałe, przeciwnie – zmienia się. Corten wymaga przyjrzenia się, dotyku, poczucia faktury. W warunkach ogrodowych stal ta dojrzewa, szlachetnieje i rozkwita – zupełnie jak roślinność, która ją otacza.

Prosty i wyrafinowany, nowoczesny i zanurzony w przeszłości – wyjątkowość cortenu zbudowana jest na paradoksach. Niewątpliwie surowiec ten nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i coraz częściej będzie można się z nim spotkać – czy to w formie monumentalnej fasady, czy też drobnej, fantazyjnej ważki, tu i ówdzie zdobiącej zieleń wokół domu.

Wszystkie wymienione wyżej elementy architektury ogrodowej wykonuje Viridi Polska. Produkty firmy odznaczają się wysoką jakością, bogatym wzornictwem i uniwersalnością. Na życzenie klienta możliwe jest produkowanie niestandardowych projektów, w których może on udzielać się od początku aż do końca. Produkty marki Viridi można spotkać nie tylko przy domach, ale i w parkach, podczas targów czy wystaw. Wyroby te sprzedawane są na całą Europę.

Więcej informacji na stronie: www.viridipolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.