Dom do zjedzenia

dome jadalny z roslianmi na ścianach i dachuDomek, który jest ogródkiem, albo ogródek w kształcie domu.  Tak jak w ogrodzie możemy uprawiać warzywa, zioła, kwiaty, małe krzewy. W tym przypadku na ścianach i na dachu.

Domek ze spadzistym dachem, którego ściany i dach porastają rośliny, to prosty pomysł na stworzenie jadalnego ogródka w miejscu gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca na zrobienie klasycznych grządek z warzywami.

dom z ogródkiem na dachu i ścianach

Konstrukcja oparta jest rusztowaniu budowlanym, na którym ułożone są plastikowe skrzynki, wypełnione podłożem w worku oraz z siatką zabezpieczającą aby nic nie wyleciało.

uprawa roślin warzyw w skrzynkach

Mamy więc wertykalną uprawę roślin na ścianach i zielony dach. Jak widać postawienie jadalnego domku nie jest ani skomplikowanym założeniem ani zbyt kosztownym. Jedynym dodatkowym kosztowym elementem może być system nawadniający, ale niej jest on przecież konieczny. Wystarczy drabina aby poradzić sobie ze wszystkimi pracami pielęgnacyjnymi.

warzywa-uprawaDom do zjedzenia (Eethuis) powstał kilka lat temu na Tuinenfestival, w Appeltern w Holandii jako propozycja, inspiracja do tworzenia ogródków użytkowych z myślą o przestrzeniach, gdzie trudno o miejsce na takie założenia. Do wykorzystania w prywatnym ogrodzie, albo miejscu publicznym jako np. ogród społecznościowy.

dom-do-zjedzeniaZdjęcia: ateliergras.nl, architecturenewsplus.com

2 thoughts on “Dom do zjedzenia

  1. Zatrudnijcie jakiegoś ogrodnika do merytorycznego sprawdzania tekstów.
    Tiaa…system nawadniania niekonieczny. Chyba dla sztucznych roślin.

    1. wszystko zależy jaki dom zbudujemy i jaki (merytoryczny) ogrodnik będzie się domem zajmował – nie sprawdzaniem tekstów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.