Ogród deszczowy w pojemniku: zrób to sam tak jak to robią w Gdyni

Ogród deszczowy to prosta i efektywna instalacja, którą każdy z nas może wykonać np. w przydomowym ogródku.

Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową stopniowo oddając ją do ekosystemu. Mogą być budowane wprost w gruncie, a także w różnej wielkości pojemnikach. To prosta i efektywna instalacja, którą każdy z nas może wykonać w przydomowym ogródku opierając się na przykład na gotowym przepisie przygotowanym przez Miasto Gdynia we współpracy z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Pokazowy ogród deszczowy tego typu znajduje się w ścisłym centrum Gdyni i zbiera deszczówkę z dachu budynku InfoBox.

Co potrzebujemy, aby wykonać ogród deszczowy w pojemniku?

  • rynnę, z której będziemy czerpać wodę
  • pojemnik/donicę – może mieć niemal dowolny kształt ( nie sprawdzi się jednak długi i wąski), pamiętając o tym, aby jego wielkość była dostosowana do ilości doprowadzanej do niego wody (50 m2 dachu -> do 1 m2 ogrodu deszczowego).

    potrzebne będą także:

Zrób to sam:

  1. Wyścielamy cały pojemnik folią PVC.
  2. Wsypujemy substrat porowaty o dużej pojemności wodnej np. keramzyt tłuczony lub grys chalcedonitowy (2-8 mm średnicy) na dno pojemnika na wysokość około 5 cm. Na tej warstwie układamy rurę drenującą. Jeden jej koniec pozostaje zamknięty a drugi wychodzi na zewnątrz pojemnika. Musimy uprzednio wywiercić dziurę w pojemniku o średnicy takiej jak rura!
  3. Łączymy rurę drenująca (poziomą) z rurą przelewową (pionową) pod kątem prostym. Rura przelewowa powinna wystawać ok. 10 cm ponad poziom ziemi w ogrodzie. Jej koniec zamykamy przykrywką z kratką, żeby nie wpadły do niej np. liście lub inne zanieczyszczenia.
  4. Dosypujemy grysu chalcedonitowego lub keramzytu tłuczonego na dno tak, aby zasypać rurę drenującą, tworząc mniej więcej 15 cm warstwę. Następnie umieszczamy 10 cm czystego, płukanego piasku. Wsypujemy 40 cm podłoża  – mieszkanki piasku z ziemią ogrodniczą w proporcjach 4:1 (4 porcje piasku na 1 porcję ziemi ogrodniczej).
  5. Sadzimy rośliny!
  6. Po zasadzeniu roślin należy wyłożyć ogród kilkoma dużymi i płaskimi kamieniami, zaczynając od miejsca w którym woda spływa do ogrodu, tak by woda mogła łagodnie rozlewać się po ogrodzie. Przestrzenie miedzy dużymi kamieniami należy wyłożyć drobnym żwirem ozdobnym o frakcji do 16 mm, tak by nie przysypać roślin.

Rośliny odpowiednie do ogrodów deszczowych:
Ogrody deszczowe obsadza się roślinami hydrofitowymi, które oczyszczają wodę oraz znoszą okresy suszy i zalewania. Zaleca się by stanowiły 70% roślinności w ogrodzie deszczowym. Warto wykorzystywać byliny, czyli rośliny wieloletnie. Dzięki temu unikamy corocznych nasadzeń, które mogłyby naruszyć warstwy drenujące.
Roślinami polecanymi do ogrodów deszczowych w naszych warunkach klimatycznych, są:

Jak odbywa się oczyszczanie wody w ogrodach deszczowych?
Woda spływa z rynny i wpada do ogrodu deszczowego, gdzie przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone od góry z mieszaniny ziemi urodzajnej z piaskiem (aby podłoże było przepuszczalne i woda nie stała na powierzchni), czystego piasku i porowatego żwiru bądź keramzytu. Tam zostają zawieszone pyły i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym znakomicie rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. One w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody, rozkładając związki złożone do prostych. Korzenie roślin pobierają substancje proste i pierwiastki i wykorzystują do swojego metabolizmu a te niepotrzebne, jak np. metale ciężkie wbudowują w swoje tkanki i w ten sposób zapobiegają ich wymywaniu w głębsze warstwy gleby i zatruwaniu wód podziemnych.

Pielęgnacja ogrodu deszczowego:
Ogrody deszczowe nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, Trzeba jednak pamiętać, że w długich okresach suszy, rośliny należy podlać. Nie należy roślin nawozić.

Inspiracją do napisania artykułu oraz źródłem wiedzy był ogród deszczowy przy budynku InfoBoxu w Gdyni, który powstał przy współudziale Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej (CIEE) w Gdańsku, Gdańskiej Fundacji Wody i Pani Elżbiety Urbaniak związanej z Fundacją Sendzimira.

Tekst, grafiki i zdjęcia zaczerpnięto ze źródła: https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/ogrody-deszczowe,7262/diy-budowa-ogrodu-deszczowego-czyli-zrob-to-sam,521096

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.