Ogród deszczowy to prosta i efektywna instalacja, którą każdy z nas może wykonać np. w przydomowym ogródku.
Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową stopniowo oddając ją do ekosystemu. Mogą być budowane wprost w gruncie, a także w różnej wielkości pojemnikach. To prosta i efektywna instalacja, którą każdy z nas może wykonać w przydomowym ogródku opierając się na przykład na gotowym przepisie przygotowanym przez Miasto Gdynia we współpracy z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Pokazowy ogród deszczowy tego typu znajduje się w ścisłym centrum Gdyni i zbiera deszczówkę z dachu budynku InfoBox.
Co potrzebujemy, aby wykonać ogród deszczowy w pojemniku?
- rynnę, z której będziemy czerpać wodę
- pojemnik/donicę – może mieć niemal dowolny kształt ( nie sprawdzi się jednak długi i wąski), pamiętając o tym, aby jego wielkość była dostosowana do ilości doprowadzanej do niego wody (50 m2 dachu -> do 1 m2 ogrodu deszczowego).
potrzebne będą także:
Zrób to sam:
- Wyścielamy cały pojemnik folią PVC.
- Wsypujemy substrat porowaty o dużej pojemności wodnej np. keramzyt tłuczony lub grys chalcedonitowy (2-8 mm średnicy) na dno pojemnika na wysokość około 5 cm. Na tej warstwie układamy rurę drenującą. Jeden jej koniec pozostaje zamknięty a drugi wychodzi na zewnątrz pojemnika. Musimy uprzednio wywiercić dziurę w pojemniku o średnicy takiej jak rura!
- Łączymy rurę drenująca (poziomą) z rurą przelewową (pionową) pod kątem prostym. Rura przelewowa powinna wystawać ok. 10 cm ponad poziom ziemi w ogrodzie. Jej koniec zamykamy przykrywką z kratką, żeby nie wpadły do niej np. liście lub inne zanieczyszczenia.
- Dosypujemy grysu chalcedonitowego lub keramzytu tłuczonego na dno tak, aby zasypać rurę drenującą, tworząc mniej więcej 15 cm warstwę. Następnie umieszczamy 10 cm czystego, płukanego piasku. Wsypujemy 40 cm podłoża – mieszkanki piasku z ziemią ogrodniczą w proporcjach 4:1 (4 porcje piasku na 1 porcję ziemi ogrodniczej).
- Sadzimy rośliny!
- Po zasadzeniu roślin należy wyłożyć ogród kilkoma dużymi i płaskimi kamieniami, zaczynając od miejsca w którym woda spływa do ogrodu, tak by woda mogła łagodnie rozlewać się po ogrodzie. Przestrzenie miedzy dużymi kamieniami należy wyłożyć drobnym żwirem ozdobnym o frakcji do 16 mm, tak by nie przysypać roślin.
Rośliny odpowiednie do ogrodów deszczowych:
Ogrody deszczowe obsadza się roślinami hydrofitowymi, które oczyszczają wodę oraz znoszą okresy suszy i zalewania. Zaleca się by stanowiły 70% roślinności w ogrodzie deszczowym. Warto wykorzystywać byliny, czyli rośliny wieloletnie. Dzięki temu unikamy corocznych nasadzeń, które mogłyby naruszyć warstwy drenujące.
Roślinami polecanymi do ogrodów deszczowych w naszych warunkach klimatycznych, są:
- turzyce, w tym popularna, rodzima turzyca owłosiona, turzyca pospolita, turzyca leśna, turzyca zwisła;
- miecznica wąskolistna;
- sit, w tym sit rozpierzchły (w pojemnikach nie, w gruncie tak);
- krwawnica pospolita;
- kosace żółte lub syberyjskie
- rdest wężownik;
- manna mielec;
- niezapominajka błotna;
- tojeść rozesłana i tojeść kropkowana;
- trzęślica modra;
- mozga trzcinowata;
- dobrze sprawdzające się w cieniu, rodzime paprocie wieloletnie: długosz królewski, wietlica samicza
Jak odbywa się oczyszczanie wody w ogrodach deszczowych?
Woda spływa z rynny i wpada do ogrodu deszczowego, gdzie przechodzi przez warstwy filtracyjne złożone od góry z mieszaniny ziemi urodzajnej z piaskiem (aby podłoże było przepuszczalne i woda nie stała na powierzchni), czystego piasku i porowatego żwiru bądź keramzytu. Tam zostają zawieszone pyły i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie w strefie korzeniowej roślin powstaje specyficzne środowisko, w którym znakomicie rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe. One w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody, rozkładając związki złożone do prostych. Korzenie roślin pobierają substancje proste i pierwiastki i wykorzystują do swojego metabolizmu a te niepotrzebne, jak np. metale ciężkie wbudowują w swoje tkanki i w ten sposób zapobiegają ich wymywaniu w głębsze warstwy gleby i zatruwaniu wód podziemnych.
Pielęgnacja ogrodu deszczowego:
Ogrody deszczowe nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, Trzeba jednak pamiętać, że w długich okresach suszy, rośliny należy podlać. Nie należy roślin nawozić.
Inspiracją do napisania artykułu oraz źródłem wiedzy był ogród deszczowy przy budynku InfoBoxu w Gdyni, który powstał przy współudziale Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej (CIEE) w Gdańsku, Gdańskiej Fundacji Wody i Pani Elżbiety Urbaniak związanej z Fundacją Sendzimira.
Tekst, grafiki i zdjęcia zaczerpnięto ze źródła: https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/ogrody-deszczowe,7262/diy-budowa-ogrodu-deszczowego-czyli-zrob-to-sam,521096