Las zamknięty w szkle, część II – wiosna, lato

Pierwsza część Las zamknięty w szkle czyli las dla każdego to wstęp w którym pisaliśmy ogólnie jak przenieść kawałek lasu do szklanego pojemnika. Po kilku miesiącach wracamy do tematu, aby opowiedzieć i pokazać co w naszych lasach słychać i widać.

Wczesną wiosną zaczęliśmy komponować leśne krajobrazy i zamykać je w szkle. W sumie powstało kilkanaście lasów w słoikach, butelkach, gąsiorach. Jak się mają lasy w szkle? Jak przetrwały ten czas – wiosnę i prawie całe lato?

lasy zamknięte w szkle butelkach słikach

Jak wiadomo wiosna to najlepszy czas, aby sadzić, przesadzać, a tym samym komponować. Także w przypadku lasów w szkle, szczególnie jeśli chcemy mieć las z siewkami drzew. Latem siewki są już wyrośnięte, dobrze zakorzenione, zadomowione i trudno je przenieść w nowe miejsce. Często też są uszkodzone, wyjedzone, zainfekowane. Co do mchu to wszystko zależy od warunków pogodowych, choć dość łatwo wyschnięty mech pobudzić do życia podlewając go po prostu wodą.

las w butelce zamknięty

Czy rośliny zamknięte w szkle bardzo się rozrosły? Grunt to odpowiednie miejsce ustawienia lasu, żeby nie pobudzać roślin do wzrostu.  Latem może być największy problem. Kiedy jest gorąco w domu, mieszkaniu musimy znaleźć miejsce w miarę zacienione, daleko od gorąca, żeby nie spowodować zagotowania się. Ale kiedy już znajdziemy takie miejsce las będzie sobie żył powoli i spokojnie. Gdyby jednak dojdzie do sytuacji zagrzania trzeba szybko reagować – otworzyć, przestawić i czekać.

lasy zamknięte w słojach

 

Czy pojawiły się jakieś (nie)oczekiwane niespodzianki? Było kilka przypadków pojawienia się pleśni, na samym początku tuż po zamknięciu naczynia. Po otwarciu po jakimś czasie pleśń  sama znikała albo wystarczy delikatnie ją ściągnąć pędzelkiem. Nie przyjęło się klika siewek drzew, ale to wynika bardziej z tego żeby wiedzieć jak je umiejętnie przenieść, czyli nie wyrywać, delikatnie i szybko przesadzić w nowe miejsce.

las-w-słoju2

Jak widać nasze lasy w szkle mają się dobrze. Kilka lasów w słojach trafiło do nowych właścicieli i z tego co wiemy u nich także cieszą oko i duszę. Jesień i zima przed nami…z lasami.

las zamknięty w słoiku

Jeśli ktoś chciałby mieć swój własny las w butelce, słoju czy innym naczyniu – postawić go w domu czy na biurku w pracy, to warto popróbować, pobawić się w leśnika-ogrodnika. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby samemu zamknąć kawałek natury w szkle, to powinien zdać się na profesjonalistów w tej dziedzinie.

Jeśli chcielibyście mieć swój własny las – postawić go domu czy na biurku w pracy, to służymy zarówno radą, pomocą i gotowym lasem – kontakt@ogrodwcentrum.pl

 

las-zamknięty-w-szkle

Gdyby ktoś się zastanawiał skąd zbieramy komponenty do kompozycji? Zewsząd – ogrodów, balkonu, betonu. Oczywiście częściowo z lasów, ale nie rujnujemy podszycia, nie robimy grabieży, nie zbieramy roślin, które są pod ochroną, czy rosną w miejscach objętych ochroną!

las w butelce sprzedaż ogród w centrum

Na naszym instagramie na bieżąco można podglądać lasy w szkle – https://www.instagram.com/ogrodwcentrum.pl/

Jeśli chcielibyście mieć swój własny las –  postawić go domu czy na biurku w pracy, to służymy zarówno radą, pomocą i gotowym lasem.Wszelkie zapytania w sprawie lasów, sprzedaż, zamówienia: kontakt@ogrodwcentrum.pl

8 thoughts on “Las zamknięty w szkle, część II – wiosna, lato

  1. a ja mam pytanko jak zrobić zamkniecie takie słoja z lasem ?, bo mam słój ale on nie ma zamknięcia…

  2. Ratunku! Mój las w słoiku chyba umiera. Najpierw fikus opadł cały z liści, potem pojawiły się białe kropki na nim, a teraz codziennie znajduje muszki w środku, choć las mam zamknięty. Co robić? Proszę o pomoc bo mam go 5msc i nie było żadnego problemu.

  3. Ratunku! Mój las w słoiku chyba umiera. Najpierw fikus opadł cały z liści, potem pojawiły się białe kropki na nim, a teraz codziennie znajduje muszki w środku, choć las mam zamknięty. Co robić? Trochę dolalam wody, bo wydawał się „wysuszony”. Ale nie pojawia się para na ściankach słoja. Proszę o pomoc bo mam go 5msc i nie było żadnego problemu.

    1. fikus nie jest rośliną,która przetrwa w pełni wilgotne warunki, czyli całkowite zamknięcie! Duża wilgotność,wysoka temperatura sprzyjają chorobom i pojawianiu się szkodników (choć wspomniane muszki nie muszą być szkodnikami). Trzeba słój otworzyć,przewietrzyć,odparować nadmiar wody.Fikus w słoju (a więc raczej ogród nie las) powinien być otwarty lub tylko przymknięty i traktowany tak jak rośliny pokojowe.

      1. Czytałam na forum że należy podlac rośliny i otworzyć na kilka dni. Ale po zrobieniu tego, inne rośliny np mech, sprawiały wrażenie uschły , dlatego zamknęłam słoik, co poprawiło jego wygląd. Natomiast fikus… Bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.