W lesie zamkniętym w szkle wszystko wygląda i dzieje się jak w lesie naturalnym. Zmienia się tylko skala.
Przeniesienie kawałka lasu do szklanego pojemnika, naczynia, butelki, słoja, nie jest skomplikowanym zadaniem. Potrzebujemy sporo kreatywności, trochę zdolności manualnych oraz cierpliwości i wiedzy.
Na początek musimy zgromadzić wszystko co niezbędne, czyli szklany pojemnik, narzędzia do prac w szkle np. patyczki, łyżeczki etc. Poza tym ziemia, drenaż (np. kamyki, keramzyt). Przyda się węgiel aktywny jako filtr do oczyszczania wody. Wszystkie prace kompozycyjne wymagają precyzji, dokładność, cierpliwości. To swoista medytacja.
Jakie rośliny nadają się do naszego terrarium? Wszystko zależy o kompozycji. Ważne żeby pamiętać aby dobrane rośliny miały takie same wymagania. Po prostu podpatrujemy przyrodę. Co z czym, gdzie i jak rośnie. Tak samo jeśli chcielibyśmy zrobić terrarium z innymi roślinami np. z naszego ogrodu.
Las zamknięty w szkle to samowystarczalny ekosystem. Zachodzą tam takie same procesy jak w naturze. Po skomponowaniu całość podlewamy delikatnie zraszając. Szkło zamykamy, odstawiamy w zacienionym miejscu najlepiej kawałek od okna, daleko od bezpośredniego nasłonecznienia.
Szczelnie zamknięty las nie wymaga podlewania. Jeśli jednak są jakieś szczeliny to podlewamy, ale wtedy kiedy ziemia faktycznie wyschnie. Na ściankach będą pojawiały się kropelki wody. To normalna sytuacja jeśli wody nie zbiera się zbyt dużo. Jeśli tak się dzieje las trzeba przewietrzyć – otworzyć i poczekać aż sytuacja się ustabilizuje.
Co jeśli rośliny się zbyt rozrosną? Grunt to odpowiednio dobrać rośliny, czyli takie które rosną powoli i nie dorastają do dużych rozmiarów. Poza tym rośliny dostosowują się specyficznych warunków.
Każdy może mieć kawałek własnego lasu – zamkniętego w szkle.
Jeśli chcielibyście mieć swój własny las – postawić go domu czy na biurku w pracy, to służymy zarówno radą, pomocą i gotowym lasem. Wszelkie zapytania w sprawie lasów, sprzedaż, zamówienia – kontakt@ogrodwcentrum.pl
https://www.instagram.com/ogrodwcentrum.pl/
A skąd te rosliny i mchy? Z lasu? A fe!
A fe? Z lasu,spod lasu,z dala od lasu,z ogrodu,balkonu,a nawet betonu…
Z lasu – jedna artystka (widzę tu tzw. „inspirację”) na filmie pokazywanym w ogólnopolskiej tv pobiera rośliny z lasu. Tu szanowna Redakcja nie napisała czy pobiera z lasu; nawet spod lasu jest a fe. Jak tak sobie będziemy podbierać spod lasu (nawet własnego) to co zostanie – lasy w szkle (a swoją drogą jakie znaczenie mają owe lasy w butelkach dla ekosystemu; chyba tylko estetyczne)?
Bez obaw lasu starczy dla wszystkich.Chyba,że przyjdzie jakiś artysta z piłą („afe”).Nie wszystkim musi się to podobać.Są różne zielone formy.I niech nikt niczego nie rujnuje.
Kompozycje mi się podobają :).
Jaka cena jest takiego gotowego lasu ?
Wszelkie zapytania w sprawie lasów: kontakt@ogrodwcentrum.pl
a jak zamknąć słój z lasem jak nie ma zatyczki 😉 ?
Sporo gatunków mchów jest pod ochroną (nawet zwykły płonnik, czy wszystkie torfowce). A ich rozpoznanie i oznaczenie wcale nie jest proste. Dlatego najlepiej by było robić to z głową, nawet we własnym lesie. A już w ogóle najlepiej np. taki las zakładać z mchów wyplewionych z trawnika (zdarzają się miejsca, gdzie mchy rosną lepiej niż trawa).
zgadza się 🙂 nie ma problemu z mchami jeśli ma się kawałek ogrodu, nie ma problemu znaleźć mchy nawet na balkonie czy pomiędzy płytkami na chodniku 😉
Witam, chciałbym stworzyć sobie taki las, czy mógłbym prosić o wskazówki. Szczególnie dotyczące podłoża. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Konrad Stałęga
mejlowo kotakt@ogrodwcentrum.pl
Weź słoik. Wsyp ok 2 cm piasku. Wsyp na to parę centymetrów ziemi. Posadź zebrany mech ( znajdź go sobie ). Wrzuć parę ziarenek jakichś kwiatów bądź roślin. Wlej ok. 10 ml wody. Może być łyżeczka, ja dozuję strzykawką. Zakręć słoik, postaw na oknie. Zacznij po kilku dniach walczyć z pleśnią 😉 gniciem roślin.. 😉
Ja dodatkowo montuję kilka diod SMD podłączonych pod panel słoneczny z Castoramy, etc. W nocy zaczynają świecić.
Czasem montuję podgrzewanie na rezystorze by zwiększyć temperaturę, wtedy jakiś mini termostat. To wszystko musi być wkomponowane, ukryte by nie było „popeliny”.
W moim przypadku- ochy i achy jak ładnie wygląda, w Twoim- trochę zgryzoty.. 😉
Pzdr
Czy taki las trzeba na zimę wystawiać na dwór?
absolutnie nie
Muszę przyznać, że przepięknie to wygląda i po powrocie z wakacji na pewno go zrobię :).
Pozdrawiam i zapraszam
Zrobiłam dwa. Mchy wzięłam spod ławki przy ścieżce rowerowej^^