LECHSTARTER pozytywnie zmienia PRZESTRZEŃ miast


LECHSTARTER to program, który od 2016 r. pozytywnie zmienia przestrzeń polskich miast, realizując oryginalne projekty dedykowane mieszkańcom.

15 kwietnia wystartowała kolejna edycja programu LECHSTARTER, którego zadaniem jest tworzenie otwartych przestrzeni dedykowanych lokalnym społecznościom polskich miast. W tym roku program wraca z odświeżoną mechaniką, jednak niezmienna pozostaje kwota, jaką Leszek przeznacza na projekty – po raz 4. do przekazania ma aż 1 000 000 zł! .

Zadanie zaprojektowania uniwersalnej, wielofunkcyjnej miejskiej przestrzeni marka powierzyła znanemu polskiemu architektowi Jakubowi Szczęsnemu. Mierząc się z tym wyzwaniem Pracownia SZCZ skupiła się na problemie wielu polskich miast, którym brakuje miejsc dedykowanych lokalnym społecznościom.

W rezultacie narodził się projekt pod nazwą PRZESTRZEŃ, którego modułowa forma pozwala na dopasowanie go do różnych kontekstów przestrzennych. W założeniu autorów projektu PRZESTRZEŃ ma być miejscem nie tylko do złapania oddechu od miejskiego zgiełku, ale również obiektem, w którym mieszkańcy zainspirują się do działania i zyskają obszar do tworzenia wydarzeń kulturalnych i wymiany doświadczeń. Otoczony zielenią obiekt będzie idealnym miejscem do zorganizowania kina letniego, wystawy czy zwykłego spotkania ze znajomymi.

PRZESTRZEŃ TRÓJKĄTNA
Całość składa się z dwóch typów modułów stalowej konstrukcji z tekstylnymi ściankami i zadaszeniami oraz tzw. „zielonej wieży”. Wokół wieży, na nylonowych linach będą się piąć rośliny, dające cień.

PRZESTRZEŃ KWADRATOWA
Przestrzeń ma kształt kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Do kwadratu wprowadzimy zieleń – rośliny będą piąć się po nylonowych linkach tworzących ścianki boczne. Zieleń dopełni też przestrzeń wokół konstrukcji.

PRZESTRZEŃ X
Ta wersja instalacji ma kształt litery X. Składa się łącznie z trzech typów modułów o różnych ściankach, np. materiałowych, linkowych z pnącymi roślinami. W przestrzeni można dokonywać zmian aranżacji, np. montując płytę na różnych wysokościach, by pełniła funkcję ławki, bądź stołu.


W ramach realizacji programu Leszek ponownie zwrócił się o pomoc do lokalnych organizacji pozarządowych, które najlepiej znają potrzeby mieszkańców. Podczas tegorocznej edycji fundacje, organizacje oraz stowarzyszenia zajęły się wyborem lokalizacji, w których PRZESTRZEŃ najlepiej spełni swoje zadanie.

Do głosowania internautów przekazanych zostało 15 miejsc w całej Polsce. O tym, w którym z nich stanie PRZESTRZEŃ zdecyduje głosowanie, które będzie trwało od 15 kwietnia do 20 maja na stronie www.lechstarter.pl. Może w nim wziąć udział każda pełnoletnia osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.