Maggie’s Centres – architektura na zdrowie

Maggie’s Centres to sieć niezwykłych budynków zaprojektowanych przez najlepszych architektów, także tych od krajobrazu. Niezwykłych z czysto architektonicznego powodu, ale przede wszystkim z powodu roli jaką pełnią – pomagają chorym na raka.

Maggie’s Centres założył Charles Jencks wraz z żoną Maggie, która w 1993 r. zachorowała na raka, a 2 lata później zmarła. To ona wymyśliła  sieć ośrodków ogólnie dostępnych dla chorych i ich rodzin. W ciągu 20 lat działalności fundacji powstało 18 ośrodków w Wielkiej Brytanii.  Każdy to wyjątkowa przestrzeń, w której chorzy mają czuć się dobrze, bezpiecznie w otoczeniu natury. Chorzy i ich bliscy mogą liczyć na wsparcie emocjonalne, psychologiczne, doradztwo w sprawach dotyczących codziennego życia. A wszystko w okolicznościach, które nie kojarzyłyby się ze szpitalnym leczeniem.

Pierwszy ośrodek otwarto już po śmierci Maggie, w 1996 r. w Edyndburgu. Budynek przypomina dawne szkockie wiejskie domy. Wokół rośliny, w środku dużo światła. Idea Maggie jest kontynuowana przez jej męża Charlesa, krytyka architektury.

Każdy z ośrodków jest inny, zaprojektowany przez innego architekta. Biorą w tym udział również architekci krajobrazu, bo otoczenie, przestrzeń wokół budynków jest równie ważna, musi współgrać z budynkiem.

architektura_na_zdrowie_Maggies_Centres

19 z kolei ośrodek w Wielkiej Brytanii powstanie na terenie St James University Hospital w Leeds. Na niewielkim skrawku, otwartej przestrzeni, na terenie, gdzie była odrobina zieleni. Zieleni jednak nie ubędzie, a wprost przeciwnie.

szpital z ogrodem na dachu Meggie Centre

Budynek  wygląda jak grupa gigantycznych donic. Donic wypełnionych roślinami, miejscem dla relaksu, ogrodem na dachu dla pacjentów.

Maggies Centre szpital ogród na dachu

Projektantem budynku jest Thomas Heatherwick.

Maggies Centre Leeds ogród na dachu

Zdjęcia: dezeen.com, edinburgharchitecture.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.