Mech na ścianie – zastosowanie,zalety,pielęgnacja

Mchy stabilizowane stały się w ostatnim czasie bardzo modne ze względu na swoje niewątpliwe walory estetyczne. Jest to produkt ekskluzywny i niebanalny.

Obecnie na rynku można spotkać zielone ściany wykonane z chrobotka reniferowego, mchu leśnego poduszkowego, płaskiego czy prowansalskiego w różnych konfiguracjach. Ściany zielone z roślin stabilizowanych to unikatowe połączenie różnego rodzaju mchów, traw czy kwiatów.


Dają one niezliczoną ilość możliwości do stworzenia niepowtarzalnego ogrodu wertykalnego w najbliższym otoczeniu. Spotykamy różne rozwiązania z zastosowaniem chrobotka reniferowego lub mchu leśnego płaskiego czy poduszkowego.

mech na ścianie,obrazy z mchu
Można go z powodzeniem stosować jako dekoracje w przestrzeniach biurowych, restauracjach, salonach SPA czy hotelach. Jednak coraz częściej takie dekoracje zamawiają klienci indywidualni, najczęściej w formie obrazów do swoich mieszkań.

Mchy stosowane jako dekoracja podlegają procesowi stabilizacji, czyli wymianie naturalnych soków roślinnych na roztwór stabilizacyjny, który zatrzymuje wzrost rośliny. Dzięki temu rośliny nie tracą swojej świeżości.  Stabilizacja mchów odbywa się z wykorzystaniem neutralnych składników i są one całkowicie bezpieczne w codziennym użyciu zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Co więcej po stabilizacji mchy staja się nieatrakcyjne dla owadów.


Mech stabilizowany nie wymaga podlewania, nawożenia ani przycinania. Jest piękny i zarazem bezobsługowy.  Ciekawostka, chrobotek reniferowy znalazł także miejsce na talerzu jako jadalna dekoracja dań w ekskluzywnych restauracjach.

Pielęgnacja:
Mchy stabilizowane nie wymagają pielęgnacji. Jedynym warunkiem jest utrzymanie wilgotności w przedziale 40-70%. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt sucho, nasz mech będzie usychał, twardniał i się kruszył. Podniesienie wilgotności spowoduje, że mech odzyska swoją dawną sprężystość i barwę. Zaleca się raz w roku delikatne odkurzenie z kurzu.

Zalety:
– nowoczesna dekoracja
– żywe kolory zieleni
– możliwość aranżacji dowolnej wielkości obrazów
– bezobsługowe, nie wymaga podlewania
– nie potrzeba dostępu światła słonecznego, można dowolnie oświetlać dekoracje
– możliwości barwienia chrobotka reniferowego pozwalają zastosować go w nietypowych aranżacjach (loga, barwne obrazy, abstrakcyjne wzory)
– prosta instalacja paneli z mchu do ściany
– jest naturalnym higrometrem, najlepiej wygląda w przedziale wilgotności 40-70%
– absorbuje dźwięk

Tekst i zdjęcia: http://dream-wall.pl

2 thoughts on “Mech na ścianie – zastosowanie,zalety,pielęgnacja

  1. naprawdę fajna sprawa. mam całą ścianę klatki schodowej w jaskrawozielonym chrobotku. nie jest to najtańsze rozwiązanie w wystroju wnętrz ale warto z kilku powodów, zieleń uspokaja, fajnie pachnie lasem, podświetlenie sciany powoduje że efekt wizualny robi niesamowite wrażenie:) pielęgnować rzeczywiście nie trzeba. byle nie było za sucho i zbyt blisko ogrzewania. zamawiałem w formie paneli ściennych z mchu na i sam montowałem na taśmę dwustronną piankową składając całość jak puzzle, 25min roboty i efekt elegancki:)

  2. Chrobotek, który nadaje się do takich realizacji musi posiadać grube i gęste główki wtedy bardzo ładnie wyglada realizacja. Jego barwa dobrze jak jest równa, dzięki temu dodaje to nowoczesności. W przypadku dostaw dość istotnym czynnikiem jest by kolor był jednakowy między partiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.