Mieszkanie blisko ziemi w domach wbudowanych w górę

Teren górzysty stanowczo utrudnia racjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Ale jak wiadomo trudności, przeszkody jako wyzwanie często rodzą  mądre i ciekawe rozwiązania – zamiast stawiać domy na zboczu góry, można wbudować je w górę.

W Japonii gdzie 75% powierzchni stanowią góry do tematu zagospodarowania przestrzeni przede wszystkim podchodzi się praktycznie. W górzystym mieście Takamatsu udało się znakomicie rozwiązać problem braku przestrzeni na stworzenie miejsca do zamieszkania. W zbocze góry wbudowano, wkomponowano kompleks domów, małe osiedle.

domy-w-górze-takamatsu

Kompleks ma 5 poziomów. Na falistych dachach stworzono ogrody.

ogród-na-dachu.

Faliste dachy stały się zielonymi dachami tak więc każdy dom ma swój ogród położony poziom niżej.

ogród-na-dachu-dom-w-górze

Położenie domów w ziemi, bezpośredni kontakt z ziemią niesie wiele zalet. Tak jak wykorzystanie ciepła geotermalnego do stabilizacji stałej temperatury 15 st. Celsjusza wewnątrz mieszkań. Ponad to wykorzystanie powietrza między warstwami ścian, podłóg i sufitów, do izolacji. A  dodatkowo zainstalowane rury, w których cyrkuluje ciepłe i zimne powietrze  umożliwia ustawienie żądanej temperatury. Zewnętrze ściany odpowiednio wzmocniono na wypadek trzęsienia ziemi.

osiedle w górze takamtsu japonia

Pomysłodawcą domów wybudowanych w górze jest architekt Keita Nagata.

Zdjęcia: realestate.co.jp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.