MIKORYZA – grzyby, które zwiększają plony i zastępują nawozy chemiczne

Wyobraź sobie niewidzialnego sprzymierzeńca, dzięki któremu rośliny otrzymują więcej składników odżywczych z gleby. Nie chodzi tu o żaden nawóz chemiczny, ale o organizmy, które pomagają roślinom przez miliony lat. Nazywa się je grzybami mikoryzowymi.


Czym jest mikoryza i jak działa?
W glebie znajdujemy nie tylko korzenie roślin, ale cały ekosystem organizmów, w których grzyby odgrywają niezastąpioną rolę. Niektóre gatunki tworzą symbiotyczny związek z roślinami wyższymi. Jest to korzystna dla obu stron koegzystencja, gdy grzyb dostarcza roślinie wodę i składniki odżywcze z gleby w zamian za cukry z fotosyntezy, nazywamy mikoryzę.

Mikoryza działa w każdej społeczności roślin, takich jak łąki lub lasy. Glebowe grzyby łączą korzenie roślin, tworząc solidny system korzeniowy. „Ogólnie rzecz biorąc, grzyby mikoryzowe można znaleźć w każdym nieuprawianym terenie. Niektóre z nich można również wykorzystać do uprawy warzyw, drzew owocowych i krzewów lub roślin domowych. Komercyjnie używamy kilku uniwersalnych rodzajów grzybów symbiotycznych, które dobrze pasują do korzeni większości roślin „- powiedział Aleš Látr, szef działu naukowego czeskiej firmy Symbiom, który zajmuje się badaniem grzybów mikoryzowych.

Symbioza na całe życie
Grzyby mikoryzowe żyją w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni przez całe życie rośliny, a ich działanie rozwija system korzeniowy rośliny żywicielskiej, który znacząco wpływa na jej wzrost i odporność. Dzięki temu są popularne wśród ogrodników.

„W rzeczywistości po prostu zwracamy do gleby mikroorganizmy, które naturalnie do niej należą i które zanikają z gleby poprzez częstą orkę, nawożenie chemiczne, stosowanie pestycydów i tym podobne”, wyjaśnia Aleš Látr, dodając: Tak jak nasza mikroflora jelitowa jest ważna dla naszego organizmu, tak obecność symbiotycznych grzybów jest ważna dla roślin. Nasze badania pokazują, że roślina jest nie tylko trwalsza, ale także zdrowsza i bogata nie tylko w kwiaty i owoce, ale także w aromat i witaminy. „

Ekologiczna uprawa z minimalnymi nawozami
Ogromną zaletą grzybów mikoryzowych jest to, że nie mają one żadnych negatywnych skutków. W przeciwieństwie do syntetycznych nawozów, rośliny nie mogą przedawkować, są w 100% naturalne i występują tylko na korzeniach roślin.

Grzyby mikoryzowe są dostępne w postaci preparatów mikoryzowych dostępnych na rynku. Zawierają żywe zarodniki, które miesza się z rosnącym substratem lub rozcieńcza w wodzie, a korzenie roślin moczy się. Zawsze ważne jest, aby grzyby wchodziły w kontakt z korzeniami roślin lub znajdowały się w glebie podczas sadzenia.

Mikoryza rozszerza system korzeniowy rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Oznacza to, że do zbiorów, w przypadku sadzenia przez jeden rok lub przez całe życie, na przykład, drzew, krzewów i bylin w ogóle. Produkty uprawne zawierające grzyby mikoryzowe są certyfikowane do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Dzięki lepszemu zarządzaniu uprawami z potencjałem gleby można ograniczyć dalsze nawożenie do minimum.

Zainteresowania mikoryzą
Grzyby symbiotyczne mają charakter powszechny. Jeden gram gleby może zawierać do 20 metrów arbuskularnych włókien mikoryzowych. Ich kluczową umiejętnością jest połączenie z systemem korzeniowym rośliny. Łączna długość wszystkich korzeni dorosłego dębu wynosi około 8 km, natomiast szacuje się, że włókna mikoryzowe podłączone do nich, może wynieść do 40 000 km. Waga grzybów ektomikoryzowych w glebie wynosi około 800 kilogramów na hektar.

Chociaż rośliny rozciągają swój system korzeniowy, nie konkurują ze sobą. „Jedną z najciekawszych właściwości grzybów mikoryzowych jest to, że działają one jak jeden organizm. Próby wielokrotnie wykazały, że istnieje metabolizm między roślinami połączonymi mikoryzą. Krótko mówiąc, pomagają sobie zamiast walczyć o zasoby ziemi „, wyjaśnia Aleš Látr.

Jak pokazała przyroda przez miliony lat, mikoryzowa symbioza może pomóc roślinom w sytuacjach, w których roślina jest narażona na stres. Może to wystąpić na przykład podczas ataku agrofaga, krótkotrwałego braku niezbędnej wilgotności lub w przesadzaniu. Są to sytuacje, w których grzyb mikoryzowy staje się nieodzownym obrońcą roślin.

Więcej o naszych produktach: www.symbiom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.