Niezwykła doniczka Airy – naturalny oczyszczacz powietrza

Airy to pierwsza na świecie specjalnie zaprojektowana doniczka z opatentowanym systemem, który we współpracy z rośliną  oczyszcza powietrze  z zanieczyszczeń 8-krotnie skuteczniej niż w standardowej donicy.


Badania NASA udowodniły, że 90% oczyszczania powietrza odbywa się w korzeniach, ale tylko wtedy gdy mają zapewniony odpowiedni przepływ powietrza.  To właśnie te badania zainspirowały firmę Airy Greentech GmbH do stworzenia specjalnej doniczki filtrującej powietrze.


Doniczkę Airy  zaprojektowano tak aby wentylować korzenie roślin oraz być przyjazną dla roślin. Pomysł jest w pełni naturalny i bezobsługowy. Nie musimy wymieniać żadnych filtrów, czy podłączać donicy do prądu. Jedyna konieczność to podlewanie, które też mamy ułatwione ponieważ donica wyposażona jest we wskaźnik poziomu wody. Tak więc inwestujemy raz i mamy na dłuuugo!  Wystarczy donica Airy z gotowym zestawem (keramzyt,węgiel aktywny) + ewentualnie substrat Airy Base: zeolit i skała (pumeks,lawa).

doniczka airy oczyszczacz powietrza naturalny zestaw
Jak dokładnie działa Airy?
Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń odbywa się w 3 etapach:
1. Doniczka Airy działa jak pompa cyrkulacyjna, wykorzystując efekt komina. Zasysa od dołu powietrze i zatrzymuje w doniczce wewnętrznej zanieczyszczenia, smog oraz lotne związki organiczne dzięki obecności substratu, węgla aktywnego, zeolitu i wody.

2. W drugim etapie do pracy wkracza roślina, a w zasadzie jej korzenie. Enzymy, które występują na korzeniach oraz mikroorganizmy rozkładają wyłapane wcześniej zanieczyszczenia na podstawowe składniki odżywcze dla rośliny takie jak aminokwasy, skrobię i glukozę. W ten sposób roślina może efektywnie zniwelować takie trujące związki, jak: formaldehyd, toluen, ksylen, trójchloroetylen, benzen, amoniak i inne.

3. Trzeci etap to moment odżywiania się rośliny składnikami odżywczymi powstałymi z zanieczyszczeń.

Efektywność donic Airy została przebadana i potwierdzona przez Instytut Fraunhofera. I tak donica okrągła Airy przefiltruje  40 m3 czyli pokój o powierzchni 16 m2 w ciągu 24 godzin, a donica Airy prostokątna pokój o powierzchni 20 m2.

Nie można nie wspomnieć o wyglądzie – nowoczesny design, ale i solidne wykonanie, które doceniamy jako szczęśliwi posiadacze doniczki Airy.


To znakomite rozwiązanie do naszych domów i mieszkań, ale biur i miejsc publicznych np. szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia.

Warto zadbać o jakość powietrza w wewnątrz w pomieszczeniach, budynkach, w których powietrze może być nawet 5-krotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. A jak negatywne skutki może mieć i ma zła jakość powietrza na nasze zdrowie, to od jakiegoś czasu chyba wie niemal każdy. Niestety musimy wspomagać się i chronić – maski, oczyszczacze mechaniczne etc. Tutaj mamy niezwykłą doniczkę Airy –  prosty, naturalny i ładny pomysł.

2 thoughts on “Niezwykła doniczka Airy – naturalny oczyszczacz powietrza

  1. Bardzo dobre rozwiązanie, które łączy zalety oczyszczacza powietrza z ekologią i estetyką. Szkoda tylko, że brakuje informacji o cenie i tym gdzie można ją kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.