Parklet – mini park w centrum

Przepis na parklet jest prosty: zabieramy kawałek ulicy i chodnika, stawiamy donice z roślinami, siedziska, ewentualnie miejsce parkingowe dla rowerów. I gotowe.

Parklet to mini park, otwarte miejsce do posiedzenia, odpoczynku, spotkania z innymi. Zamiana miejsc dla samochodów i betonowego chodnika, w przestrzeń bardziej przyjazną, przystępną dla mieszkańców. Ma być zielono, wygodnie, praktycznie i ciekawie.

parklet park na ulicy
Może być na chwilę jak w przypadku akcji Park(ing) Day kiedy na jeden dzień miejsca dla samochodów zamieniane są właśnie w takie mini parki.

parking day miejsce dla ludzi nie dla samochodów
Może być na stałe, sezonowo oraz w wersji mobilnej.

parklet z recyklingu palstikowe
Idea parkletów zaczęła się w San Francisco w 2010 r. i szybko rozprzestrzeniała się na stałe w wielu miastach całego świata.

parklet - sanfrancisco
Konstrukcje parkletów mogą być przeróżne w zależności od kreatywności i możliwości – od prostych materiałów z recyklingu aż po dizajnerskie meble.

parklet-parking-ogródek

parklet-mini-park
Perklet przypomina nasze rodzime ogródki kawiarniane wystawiane na chodniki przed restauracjami, pubami, barami. Oczywiście idea ta przybrała także wymiar komercyjny i wiele prywatnych podmiotów tworzy swoje niepubliczne parklety w celu przyciągnięcia klientów.

parklet-chicago

parklet-parking-day

Zdjęcia: southofsouth.org,blakesloane.com,gentilezasurbanas.org.br,richmondsfblog.com,
play-scapes.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.