Piaskownica w cieniu wierzby

piaskownica-wierzba

Żywa architektura czyli budowle z rosnącej wierzby doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Dzięki małym wymaganiom wierzby, może ona rosnąć prawie w każdych warunkach.

Pędy wierzby sadzi się w ziemi, następnie plecie się je nadając pożądany kształt i formę. Budowla ciągle rośnie, zmienia się, co sprawia, że stanowi niepowtarzalny element przestrzeni. Świetnie sprawdza się jako obiekt na placach zabawach, do zabawy, ozdoby i ochrony przed słońcem.

żywa piaskownica

Wiedeń, Dzielnica Muzeów (MuseumsQuartier ) pełna galerii, restauracji, muzeów ale i otwartej przestrzeni dla wielu kulturalnych i społecznych wydarzeń. Na jednym z placów architekci z PPAG architects, stworzyli piaskownicę wykorzystując wierzbę jako element konstrukcyjny, który poza tym, że wygląda oryginalnie, to spełnia ważne zadanie – chroni dzieci przed słońcem. Struktura u podstawy jest okrągła o średnicy 4,5 metra i wysokości 2,2 metra. Do konstrukcji użyto 5-metrowe pędy, które ze sobą spleciono. Powstał żywy domek wypełniony piaskiem, w którym można bawić się nie zważając na przygrzewające słońce. Budowla jednak nie zakorzeniła się na stałe, była tylko czasową atrakcją na czas wiosenno-letni. Nie oznacza to jednak, że nie powróci jeśli nie w to samo miejsce, to stanie gdzieś na innym placu czy skwerze. Może będzie dobrym przykładem do naśladowania dla innych piaskownic.

1) Willow 5 m, 2) Sand, 3) Earth 4) Geotextile, 5) Perforated tube, 6) Interwoven horizontal willows, 7) Temporary steel ring, 11) Wooden ring.

1) Willow 5 m, 2) Sand, 3) Earth 4) Geotextile, 5) Perforated tube, 6) Interwoven horizontal willows, 7) Temporary steel ring, 11) Wooden ring.

żywa architektura wierzbawierzba piaskownica żywa architektura

Zdjęcia ze strony http://www.detail-online.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.