Plac Marii Konopnickiej w Suwałkach – serce miasta

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJesteśmy w Suwałkach. Powłócząc nogą, znudzeni, krok za krokiem szukamy miejsca, atrakcji dla dzieci i samych siebie. I nagle z naszymi żądnymi wyzwań pociechami trafiamy na Plac Marii Konopnickiej. A tam miejsce, które stało się spełnieniem marzeń.

Cały plac zabaw to trzy proste urządzenia. Drewniane platformy na sprężynach, potężna obracająca się platforma i echo gra, czyli uproszczony rodzaj telefonu w postaci stalowych rur wychodzących z ziemi. Wszystko to dające nieograniczone pole do wyobraźni i zabawy. Już dochodząc do placu widzimy jak wśród nastolatków doskonale na jednym urządzeniu odnajdują się maluchy. Jedni siedzą grzecznie na platformie, leżą, robią wygibasy, podczas gdy inni kręcą tym wynalazkiem, wskakują, zeskakują. Istny pokaz sprawności i wirtuozerii a także pomysłowości młodych ludzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Schłodzić emocje można w fontannach, które w upalny dzień są główną i najlepszą atrakcją dla wszystkich. Można także oderwać się nieco od szaleństw i posłuchać bajek na ławeczce przy pomniku Marii Konopnickiej. Na Placu jest także scena, na której obejrzeliśmy teatrzyk. Po raz pierwszy  trafiliśmy tam dosłownie na chwilę i wyszliśmy z niego po…3 godzinach, nadal z mocnym niedosytem. Będziemy tam wracać wielokrotnie, pospieszani niecierpliwie przez dzieci i za każdym razem odkrywając wciąż nowe możliwości ukryte w tych prostych urządzeniach.

Plac zabaw jest tylko częścią całego Placu w centrum Suwałk. Wcześniej był park – drzewa, krzewy, ścieżki i ławki. Teraz jest to miejsce tętniące życiem, skupiające ludzi w różnym wieku i o różnych potrzebach.

suwałki-centrumOczywiście jak zawsze w przypadku modernizacji tego rodzaju miejsc – tutaj zrezygnowano z części zieleni i stworzono przestrzeń czysto rekreacyjną i reprezentacyjną – pojawiają się różne zdania. Że za mało zieleni, za dużo hałasu etc. Zawsze jest coś za coś, ważne żeby zrobić coś lepiej. Nie da się zadowolić wszystkich, ale niech zadowolona będzie większość. Ważne, aby wszelkie zmiany architektoniczne uwzględniały zasady planowania urbanistycznego jak też potrzeby ludzkie. W tym przypadku to się udało.

suwalki-w centrumJak zainspirować młodego człowieka do twórczego działania, gdy możliwości używania gotowych zabawek są mówiąc delikatnie ograniczone. Wiadomo przecież nie od dziś, że najlepsza i najbardziej twórcza zabawa rozpoczyna się w głowie a potrzebne do tego są proste elementy, które mogą stać się wszystkim.

Z punktu widzenia osób będącymi gośćmi Suwałk, pozostajemy pod wrażeniem. Jest miejsce w niewielkim mieście, miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, miejsce, które żyje. Prawdziwe centrum (serce) miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.