Trawy ozdobne w pojemnikach, część II – WIOSNA

Wracamy do tematu kompozycji na tarasy i balkony w pojemnikach. Wszak to, że nie macie wielkiego ogrodu nie oznacza, że nie można ciekawie i po swojemu zaaranżować sobie widoku za oknem.

Po pierwszym marcowym porywie wiosny na wszystkich forach ogrodowych i w mediach społecznościowych po prostu zawrzało. Ludzie wymieniali się doświadczeniami, wynikami pierwszych roślinnych zakupów w marketach (sic!) i zdjęciami z pierwszych prac w ogrodzie. Mieszczuchy mogą powiedzieć: Zazdro!

Ale nie do końca. Wiosną tendencja jest taka, że najbardziej wypatrujemy kolorów, czekamy na pierwsze oznaki budzącej się przyrody. I tutaj na przeciw wychodzą nam sklepy i centra ogrodnicze, które proponują zadoniczkowane, skiełkowane rośliny cebulowe, które wystarczy dosadzić do naszych pojemników. Wiosenne kompozycje powinny być świeże, energetyczne, powinny pozytywnie nas nastrajać, więc nie bójmy się kolorów i kształtów.

Także wśród traw ozdobnych znajdziemy wiele gatunków, które fajnie wypełnią nasze donice i jeśli nie posadziliśmy traw zimozielonych, to teraz warto prześwietlić listę tych wcześnie rozpoczynających wegetację.

Nie ma co ukrywać, znów w grupie traw nie będzie wysokich soliterycznych egzemplarzy, a bynajmniej nie o tej porze roku. Oczywiście mamy trzcinniki, które już się obudziły, ale nie wyobrażajcie sobie, że w ciągu miesiąca czy dwóch wystrzelą na wysokość około metra lub więcej. Myśląc perspektywicznie o naszych kompozycjach na pewno warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza kolorowe odmiany (żółto paskowany trzcinnik ‚Eldorado’ i biało paskowany ‚Avalanche’), które dodadzą naszemu otoczeniu wyrazistych barw i z upływem sezonu będą elegancko wyglądającymi kolumnami.

trzcinniki ‚Eldorado’ i ‚Avalanche’

Jeśli jednak po zimowym remanencie uznacie, że macie dość monotonnej nieco zieleni lub opatrzyły się już rośliny, które wcześniej zdobiły naszą przydomową przestrzeń, albo po prostu chcielibyście uzyskać tzw. „efekt wow”, pomyślcie o posadzeniu w dużej donicy jakiegoś wcześnie kwitnącego krzewu. Małej atencji wymagają m. in.:

dereń jadalny – kwitnie na żółto już w marcu, najlepiej w miejscu nasłonecznionym. Pozostawiony na resztę sezonu da nam jesienią owoce, które są świetne na domowe konfitury czy nalewki.

– karłowata odmiana kaliny wonnej, która kwitnie czasami już od lutego, bardzo plastyczna jeśli chodzi o warunki glebowe, ale nie lubi przesuszania, więc nie jest to roślina dla zapominalskich ogrodników!

różanecznik dahurski – to odporny krzew idealny do bardziej zacienionych miejsc, który kwitnie od lutego do kwietnia licznymi różowo-fioletowymi kwiatami.

Nie bójmy się ferii kolorów, przepychu kwiatów – w końcu czekaliśmy na to całą zimę. Poza tym wiosna to też czas dla pszczół, które coraz częściej właśnie na naszych balkonach znajdują pożywienie dla siebie.

Mając już wybrany jakiś wyższy akcent, rozejrzyjmy się co z traw szczególnie warto wyeksponować wiosną. Nieodzowną trawą wczesnej wiosny jest sesleria Heuflera (Sesleria heufleriana), która za sprawą swoich ciemno fioletowych sterczących kotków o tej porze roku robi po prostu furorę. Jest zimozielona, więc możliwe, że już macie ją wśród traw skomponowanych na zimę.

sesleria Heuflera

Ale chcemy też Wam przybliżyć również inne, czasami zupełnie pomijane gatunki traw, które wiosną spełnią oczekiwania i przygotują nasze otoczenie na zbliżającą się wiosnę.

Śmiałek pogięty (Deschampsia flexuosa) i jej złota odmiana ‚Tatra Gold’ to delikatny wypełniacz donic, który może towarzyszyć niezbyt wysokim roślinom cebulowym takim jak krokusy czy hiacynty. Tworzy miękką czuprynkę ładnie zwieszającą się z brzegów donicy, a w majowym okresie kwitnienia będzie powiewała delikatną chmurką kwiatostanów.

śmiałek ‚Tatra Gold’

drżączka średnia (Briza media) i jej biało paskowana odmiana ‚Russels’ to trawa polecana miłośnikom kotów, ponieważ jej miękkie liście są dużą pokusą dla naszych mruczków. Wcześnie zaczyna wegetację i tworzy mięsistą, plastyczną, kształtną kępę liści. Paskowana odmiana dodatkowo wnosi efekt rozświetlający, więc możemy ją zestawić z ciemnymi zdecydowanymi odcieniami zieleni. Dodatkowym atutem drżączki są przepiękne, filigranowe serduszka w perłowym kolorze na sterczących łodygach, które poruszają się wraz z najmniejszym muśnięciem wiatru.

drżączka średnia (kwiatostany)

śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa) – gatunek z wieloma odmianami, od nieprzekraczającej 50 cm odmiany ‚Goldtau‚ do osiągającej 1,5 m wysokości odmiany ‚Goldschleier‚. Bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację, tworzą nastroszone symetryczne kule, które zjawiskowo wyglądają zarówno w minimalistycznych, nowoczesnych donicach jak i romantycznych, glinianych pojemnikach. Spróbujcie je zestawić z metalowymi czy szklanymi ozdobami, a uzyskacie niepowtarzalny efekt!

śmiałek darniowy

wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis ‚Aureovariegatus) – szybko rosnący, w soczyście żółtym kolorze będzie energetycznym, rozświetlającym akcentem także w bardziej zacienionych warunkach.

owsica spłaszczona (Avenula planiculmis) – w ogóle nieznana trawa o pięknych, półspłaszczonych liściach, które elegancko sterczą nadając kępie bardzo charakternego wyglądu. Świetna jako tło dla botanicznych lub wczesnych odmian tulipanów, rewelacyjnie sprawdzi się jako wypełniacz nowoczesnych pojemników czy metalowych ozdób #bizuteriaogrodowa


owsica spłaszczona

turzyce – w zasadzie większość z tej grupy roślin umownie zaliczanych do traw, zwłaszcza o niewielkich rozmiarach, którymi możemy podsadzić większe krzewy lub wypełnić mniejsze pojemniki. Szczególnie polecamy turzycę pagórkową (Carex montana) i jej paskowaną odmianę ‚Raureif’, które wiosenny wzrost rozpoczynają od drobnych ciemno brązowych kłosków, z którymi skontrastowane są soczyście zielone (lub dodatkowo jasno obrzeżone) liście. Ma przepiękny zwiewny pokrój, jest trawą o niewielkich wymaganiach, więc bez problemu można ją utrzymać w donicach. Drugą mało znaną jest turzyca Davalla (Carex davalliana) o bardzo wąskich liściach, z których wychodzą sterczące jak na drucikach ciemno brązowe kłoski.


turzyca Davalla

kłósówka miękka (Holcus mollis ‚White Fog’) – miękki śnieżnobiały dywanik poprzecinany delikatnymi zielonymi paskami, którym możemy rozjaśnić wyższe rośliny lub w który możemy wsadzić kolorowo kwitnące rośliny cebulowe. Aby utrzymać go w dobrej koncycji nie możemy go przesuszyć i wystawić na pełne słońce.


kłósówka miękka ‚White Frog’

Niestety wczesna wiosna to nie pora na ogniste kolory typu pomarańcze, róże czy czerwienie. To barwy w zasadzie zarezerwowane na drugą połowę lata, ale jest taka jedna trawa, która może być niejako kompromisem dla tych, którzy uwielbiają płomienne barwy. To kostrzewa ‚Walberla’ pochodząca prawdopodobnie z kostrzewy ametystowej (Festuca amethystina), która oprócz czerwono zabarwionych łodyg ma także końcówki liści w krwistej czerwieni. Delikatna, symetryczna, miękka kępa, idealna na słoneczną wystawę. Wspominając kostrzewę ametystową nie sposób pominąć milczeniem licznych odmian z kostrzewy sinej (Festuca glauca) różniących się między sobą wysokością i coraz intensywniejszą niebieską barwą liści. Szczególnie polecamy starą odmianę ‚Elijah Blue’ o ciemniejszym, bardziej turkusowym odcieniu liści i wyraźnie wybarwionych łodygach i stosunkowo nową odmianę, nieco mniejszą ‚Cool as Ice’ o bardziej lazurowym odcieniu liści.

Pamiętajcie, że wszystkie trawy, które mają wybarwić się z intensywnych kolorach (niebieski, czerwony, fioletowy itp.) wymagają stanowisk nasłonecznionych, natomiast te, które mają paski w jasnym kolorze (białe, żółte) najlepiej prezentują się miejscach lekko zacienionych.

A kiedy już wszystko posadzicie, podlejcie obficie swoje donice z roślinami bowiem przy wyższych temperaturach parowanie jest większe. Poza tym młodsze egzemplarze, które muszą ukorzenić się w nowej glebie potrzebują regularnego podlewania (nie można dopuścić do przesuszenia świeżo posadzonej sadzonki) i co jakiś czas warto do wody dodać nieco nawozu w płynie by rośliny na start miały więcej minerałów. Odwdzięczą się za to szybszym wzrostem i soczystym wybarwieniem.
Powodzenia!

Tekst i zdjęcia: trawy.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.