Treepedia – ranking najbardziej zielonych miast

Treepedia to projekt dzięki któremu możemy sprawdzić, które obszary miasta są zazielenione, porównać pod tym względem miasta między sobą, dowiedzieć się które miasta są najbardziej ‚zielone’. Ważne, że wszystko z perspektywy mieszkańca, który idzie przez miasto.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology Senseable City Lab i World Economic Forum stworzyli specjalny algorytm, dzięki któremu który wiemy jak bardzo zazielenione są nasze miasta. Program analizuje zdjęcia z Google Street View z danego miasta i oblicza ile procent zajmują na nich rośliny. Na tej podstawie powstał Green View Index (GVI).

Mamy więc obraz tego co każdy mieszkaniec widzi z perspektywy chodnika czy ulicy. Bo to co widzimy, to co nas otacza wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, a nikogo nie trzeba przekonywać do kojących i zdrowotnych właściwości zieleni.

Po wybraniu miasta dowiemy się jaki jest średni poziom GVI i wykres jego natężenia. Możemy także przejrzeć mapę danego miasta, na której zaznaczone są punkty z przeanalizowanymi zdjęciami. Każdy punkt jest także opisany, czyli pokazuje że, gdy stoimy w konkretnym miejscu i rozejrzymy się dookoła, to ile widzimy zieleni. Widzimy więc też jakie są różnice pomiędzy częściami danego miasta.

Na dzień dzisiejszy na stronie senseable.mit.edu/treepedia jest przeanalizowanych 27 miast. Najbardziej zielonym miastem jest Tampa (GVI: 36,1%), drugie miejsce Singapur (GVI: 29,3%), trzecie miejsce Oslo (GVI: 28,8%). Stawkę zamyka Paryż (GVI: 8,8%).

Treepedia działa od grudnia 2018 roku. Lista miast wciąż się zwiększa więc może niebawem pojawi się jakieś polskie miasto.

Źródło: senseable.mit.edu/treepedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.