Wertykalna Oaza – budynek przyszłości

Wertykalna Oaza to prototypowy budynek przyszłości, gdzie kluczową rolę odgrywają rośliny.

Wertykalna Oaza jest pomysłem architektów z warszawskiego biura FAAB:
Chcielibyśmy, aby Vertical Oasis Building, był wehikułem umożliwiającym tworzenie nowej urbanistyki. Skomponowanej w oparciu o budynki, posiadające zdolność do polepszenia warunków środowiskowych wokół. Eko-budynki, atrakcyjne wizualnie, gdzie współczesna technologia jest narzędziem, dzięki którym użytkownicy mogą kontrolować oddziaływanie obiektu oraz je usprawniać. Na końcu drogi może wyłonić się nowy eco-system, stworzony dzięki interdyscyplinarnej wiedzy człowieka. Można dyskutować, czy termin miasto zostanie zastąpiony przez inny, nowy. A może pozostaniemy przy nazwie miasto ze względów sentymentalnych.”

Przede wszystkim ekologia

Pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na elektryczną. Obniżenie zapotrzebowania budynku na chłód i ciepło, geometria fasady generująca cień tam, gdzie jest najbardzej potrzebny, to rozwiązania składające się na bazowe ECO-DNA budynku.

Głównym celem jest jednak zmiana środowiska wokół obiektu. Połączona z włączeniem użytkowników obiektu w proces tej zmiany, dzięki narzędziom umożliwiającym kontrolowanie, zarządzanie i przekształcanie systemów, w tym „zielonej skóry”.

Zielona skóra – okrywa budynku

Pionowy ogród, zlokalizowany w zaprojektowanych niszach, to kombinacja specjalnie wyselekcjonowanych roślin oraz mikroorganizmów, wspomagana przez systemy budynkowe i strategie zamkniętego obiegu, czyści powietrze z CO2, NOx oraz cząstek PM. Naturalne procesy transpiracyjne pomagają schłodzić oraz nawilżyć powietrze. Struktura wybranych roślin pomaga redukować zanieczyszczenie hałasem na drodze absorpcji oraz refrakcji dźwięku. „Zielona skóra” jest również podstawowym elementem systemu retencji wody deszczowej, obsługującego teren wokół budynku oraz sąsiedztwo. System, w zależności od lokalizacji budynku, może pozwolić na redukcję lub całkowite wyeliminowanie konieczności przyłączenia obiektu do lokalnego systemu kanalizacji deszczowej. „Zielona skóra” to również sposób na zwiększenie bioróżnorodności i zachowanie gatunków zagrożonych wyginięciem.

System „Zielonej skóry” będzie sparowany z aplikacją obsługiwaną przez urządzenia mobilne. Aplikacja umożliwi monitorowanie wszystkich roślin w opracowanym dla budynku matriksie.

Użytkownik obiektu, będzie mógł w czasie rzeczywistym, uzyskiwać różnorodne informacje generowane przez system, np. jaką ilość tlenu, w jednostce czasu, wyprodukowała należąca do niego część budynku. System wspierany przez sztuczną inteligencję i procesy uczenia maszynowego, będzie potrafił samoczynnie się rozwijać i dostosowywać. Użytkownik będzie mógł, w ramach określonego dla lokalizacji zbioru komponentów, modyfikować warstwę estetyczną budynku i współuczestniczyć w zwiększaniu funkcjonalności bio-systemu.

Protypowa „Zielona skóra” jest zbudowana w sposób, który pozwala przetrwać roślinom również w trudnych warunkach atmosferycznych (klimaty gorące/zimne). Zestaw roślin i mikroorganizmów, będzie, za każdym razem dobierany indywidualnie, w zależności od wyzwań specyficznych dla konkretnej lokalizacji. „Zielona skóra” znacząco redukuje zapotrzebowanie budynku na chłód (do 66%-rejon Zatoki Perskiej) oraz ciepło (do 30%-kalkulacja dla Szwecji).

źródło: faab.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.