Wertykalne ogrody – wprowadzenie

SONY DSCPisaliśmy już nieraz o pionowych ogrodach w różnych formach i skalach. Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl dotyczący różnych aspektów  wertykalnych ogrodów.

Standardowo określenie wertykalny ogród dotyczy ścian porośniętych różnego rodzaju roślinnością. Dotyczy to zarówno fragmentów murów, ogrodzeń lub zewnętrznych ścian budynków jak i wewnętrznych kompozycji. Mogą być tworzone z jedno lub wielogatunkowych nasadzeń tworzących wzory i obrazy lub swobodne kompozycje.

SONY DSC

Ogrody wertykalne to współczesny trend. Wiele miast stara się o reprezentacyjne realizacje Patrica Blanca chcąc podkreślić swoją nowoczesność. Ale warto też zwrócić uwagę na korzyści związane nie tylko z estetycznymi aspektami zielonych ścian. Przede wszystkim wprowadzenie dodatkowych terenów zieleni w centrach miast o ścisłej zabudowie, o niskim udziale powierzchni biologicznie czynnej, jest korzystne ze względów klimatycznych, sanitarnych i przyrodniczych. Jak każdy teren zieleni ogrody wertykalne regulują wilgotność i temperaturę powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Stosowanie różnych gatunków i zwarta powierzchnia nasadzeń wpływa na zwiększenie bioróżnorodności w mieście, przede wszystkim stanowiąc miejsce bytowania, schronienia i pożywienia dla owadów i niewielkich ptaków. Oczywiście znaczenie przyrodnicze czy klimatotwórcze takich „sztucznych tworów” jest mniejsze niż naturalnie kształtowanych parków zakładanych na gruncie trwałym.

SONY DSC
Walory estetyczne, przyrodnicze i klimatyczne założenia zależą od powierzchni ogrodu oraz od zastosowanej metody. Niekoniecznie realizacja postrzegana najlepiej od strony wizualnej będzie równocześnie posiadać największą wartość przyrodniczą, trudno zresztą oceniać i porównywać ze sobą poszczególne techniki zakładania wertykalnych ogrodów bez szczegółowych badań. Jako pewnik można przyjąć jedynie, iż zieleń na ścianach wzbogaca miasta, sprawia, że postrzegane są jako nowocześniejsze i przyjaźniejsze dla mieszkańców.

image-1398082543136-V

W kolejnych wpisach z cyklu przyjrzymy się dokładniej metodom zakładania wertykalnych ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.