Zieleń i jeszcze więcej zieleni to odpowiedź Madrytu na problemy zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatyczne. A co za tym idzie poprawa jakości życia mieszkańców.
Madryt jak wiele miast odczuwa skutki zmian klimatycznych. Temperatury latem w Madrycie coraz częściej przekraczają 40 stopni Celsjusza., a będzie jeszcze goręcej. Do 2050 r. będzie o 20% więcej gorących dni, a opady deszczu zmniejszą się także o 20%. Również zanieczyszczenie powietrza to duży problem Madrytu, który w rankingach smogowych plasuje się w czołówce.
Władze Madrytu rozpoczęły wprowadzanie długofalowego planu, który ma poprawić warunki życia w mieście. Projekt ‚Madrid + Natural’ zakłada podjęcie konkretnych działań. Jak obniżyć temperaturę, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, poprawić warunki życia? Przede wszystkim zieleń, zieleń w każdym możliwym wydaniu.
Zielone dachy i zielone ściany jako poprawa bioróżnorodności, poprawa jakość powietrza, redukcja hałasu i i oszczędność energii.
Zwiększenie ilości zieleni wzdłuż ulic zarówno lokalnych jak i tranzytowych.
Tworzenie nowych miejskich lasów, miejskich farm, ogrodów społecznych, co za oczywistymi walorami dla środowiska, ma także pełnić rolę edukacyjną i integracyjną.
Renaturalizacja rzeki, przywrócenie jej mieszkańcom i zabezpieczenie przed ewentualnymi powodziami. W tym celu tworzenie również terenów zalewowych, które mogłyby pełnić także funkcje rekreacyjne.
Stosowanie przepuszczalnych i półprzepuszczalnych nawierzchni. Aby polepszyć mikroklimat latem rozbudowa fontann i cieków wodnych.
Tam gdzie nie uda się zazielenić przestrzeni są inne środki zaradcze. Dachy i elewacje malować na jasny kolor aby odbijały promienie słoneczne. Rozwieszanie materiałowych płacht, żagli nad najgorętszymi wyspami ciepła.
Ważnym działaniem jest ograniczenie ruchu samochodowego. Projekt zakłada m.in: zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta w przypadku zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Zakaz wjazdu samochodów z silnikiem diesla. Równolegle do zakazów promowanie jazdy samochodami elektrycznymi i hybrydowymi poprzez darmowe albo zmniejszone opłaty za parkowanie. Także zwiększanie ilości bus-pasów i rozwój wypożyczalni rowerów.
Madryt wyciąga wnioski, uczy się na błędach i działa. Teraz potrzeba czasu na realizację i efekty. Warto brać przykład od najlepszych.
Zdjęcia: arup.com