Więcej zieleni w mieście czyli życie jak w Madrycie

Zieleń i jeszcze więcej zieleni to odpowiedź Madrytu na problemy zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatyczne. A co za tym idzie poprawa jakości życia mieszkańców.

Madryt jak wiele miast odczuwa skutki zmian klimatycznych. Temperatury latem w Madrycie coraz częściej przekraczają 40 stopni Celsjusza., a będzie jeszcze goręcej. Do 2050 r. będzie o 20% więcej gorących dni, a opady deszczu zmniejszą się także o 20%. Również zanieczyszczenie powietrza to duży problem Madrytu, który w rankingach smogowych plasuje się w czołówce.

Władze Madrytu rozpoczęły wprowadzanie długofalowego planu, który ma poprawić warunki życia w mieście. Projekt ‚Madrid + Natural’ zakłada podjęcie konkretnych działań. Jak obniżyć temperaturę, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, poprawić warunki życia? Przede wszystkim zieleń,  zieleń w każdym możliwym wydaniu.

Zielone dachy i zielone ściany jako poprawa bioróżnorodności, poprawa jakość powietrza, redukcja hałasu i i oszczędność energii.

madryt-zielone-ściany

Zwiększenie ilości zieleni wzdłuż ulic zarówno lokalnych jak i tranzytowych.

madryt zielone miasto zieleń wzdłuz dróg

Tworzenie nowych miejskich lasów, miejskich farm, ogrodów społecznych, co za oczywistymi walorami dla środowiska, ma także pełnić rolę edukacyjną i integracyjną.

zielone-miasto

Renaturalizacja rzeki, przywrócenie jej mieszkańcom i zabezpieczenie przed ewentualnymi powodziami. W tym celu tworzenie również terenów zalewowych, które mogłyby pełnić także funkcje rekreacyjne.

madryt-zieleń

Stosowanie przepuszczalnych i półprzepuszczalnych nawierzchni.  Aby polepszyć mikroklimat latem rozbudowa fontann i cieków wodnych.

madryt-zielone-miast-natural

Tam gdzie nie uda się zazielenić przestrzeni są inne środki zaradcze. Dachy i elewacje malować na jasny kolor aby odbijały promienie słoneczne. Rozwieszanie materiałowych płacht, żagli nad najgorętszymi wyspami ciepła.

madryt-natural-projekt-zielen

Ważnym działaniem jest ograniczenie ruchu samochodowego. Projekt zakłada m.in: zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta w przypadku zwiększonego zanieczyszczenia powietrza. Zakaz wjazdu samochodów z silnikiem diesla. Równolegle do zakazów promowanie jazdy samochodami elektrycznymi i hybrydowymi poprzez darmowe albo zmniejszone opłaty za parkowanie. Także zwiększanie ilości bus-pasów i rozwój wypożyczalni rowerów.

Madryt wyciąga wnioski, uczy się na błędach i działa.  Teraz potrzeba czasu na realizację i efekty. Warto brać przykład od najlepszych.

Zdjęcia: arup.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.