Z wizytą w Dolnym Ogrodzie Zamku Królewskiego

Jakiś czas temu pisaliśmy o Górnym Ogrodzie Zamku Królewskiego. Po około 2-letnich pracach budowlanych został ukończony również Ogród Dolny! Byliśmy z wizytą.

Założenia Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w Warszawie nie są aż tak bardzo stare, bo z okresu 1930-39 r. Autorem ich był Adolf Szyszko-Bohusz. Prace nad ogrodem przerwała II wojna światowa, ale sam ogród częściowo przetrwał burzliwy okres. Rewaloryzację ogrodu przeprowadzono właśnie w oparciu o projekt A. S.-B.


Materiały Zamku Królewskiego

Na co zwróciliśmy pierwszą uwagę? Na niezauważalny brak symetrii! Udało się oszukać oko! W południowym skrzydle parteru brakuje znacznej części – zostało zabrane na potrzeby budowy ślimaka trasy WZ.

Jednym z problemów było zaprojektowanie parteru w taki sposób, aby nie było widać, że brakuje około 1/3 ogrodu. Jednym z pomysłów było postawienie luster, które miały odbijać północną część i przez to powodować iluzję idealnej symetrii. Ostatecznie posadzono formowane graby, które miały przypominać boskiety.

W rzeczywistości jest to tylko imitacja boskietów, czyli graby rosną tylko w pozostawionym fragmencie. Najważniejszy jest pierwszy rząd grabów, który markuje boskiety. Obserwator nie wie, że boskietów tam nie ma dopóki do nich nie podejdzie. Oczywiście graby są jeszcze maleńkie i do pełnej symetrii droga jest jeszcze daleka!

Wzrok jednak kieruje się przede wszystkim na część centralną, czyli wgłębnik wraz z bylinowymi rabatami, co również odwraca uwagę od brakującej części ogrodu.

Zupełnie inaczej ma się sprawa w części północnej. Okazało się, że duża część grabów przetrwała okres wojny.

Jednak brak ich formowania przez blisko 80 lat rodził pytanie, czy uda się je wyprowadzić do typowych formowanych kształtów boskietowych. Podjęta decyzja o ich adaptacji okazała się słuszna. Graby poddały się wznowionym po latach cięciom i mają się całkiem dobrze. Uzupełniono je jedynie mniejszymi egzemplarzami.

Między boskietami ustawiono ławki i fontannę.

Cień oczywiście jest, ale hałas dochodzący z trasy jest jednak odczuwalny.

Reasumując, projekt się wybronił i dolny ogród wygląda elegancko.

Zachęcamy do odwiedzenia Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.