Azot azotowi nierówny, czyli dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze

Wydawać by się mogło, że azot (N) to jedno i to samo w każdym nawozie. Rośliny potrzebują azotu do wzrostu i owocowania. Azot może występować w formie mineralnej bądź w formie organicznej. Warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice.

Nawozy mineralne/sztuczne są tworem przemysłowym,zawierają „uderzeniowe” dawki azotu w formie, która ulega gazyfikacji i wypłukiwaniu. Stosując je, zaburzamy równowagę ekosystemu, niszczymy życie organiczne w glebie i analogicznie do kuracji antybiotykowej mamy „szybkie efekty i poważne konsekwencje”. Do minusów stosowania nawozów mineralnych zaliczyć trzeba:

  • „Pędzenie” roślin i osłabienie ścian komórkowych
  • Straty do ok 30% azotu do atmosfery i wypłukiwanie z deszczem
  • Konieczność częstego powtarzania nawożenia – wzrost kosztów
  • Większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i ataku szkodników
  • Konsekwencje dla środowiska – azotany spływają do rzek i powodują eutrofizację („zakwitanie”) zbiorników wodnych.

Nawozy mineralne zdobyły popularność w czasach, gdy nie liczono się ze środowiskiem naturalnym. Tanie w produkcji, szybko przynoszące widoczny rezultat, stały się podstawowym sposobem nawożenia zarówno w rolnictwie profesjonalnym, jak i wśród hobbystów.

Naukowcy alarmują, że przyroda może „nie wytrzymać” ogromnego zalewu chemii przemysłowej. Konsekwencje tj. wymieranie gatunków flory i fauny, zanieczyszczenie wód i konieczność rewitalizacji zniszczonych terenów są na tyle daleko od nas, że w życiu codziennym nie pamiętamy o nich. Ale gdy widzimy, że wokół coraz więcej osób zapada na ciężkie choroby, a alergie i schorzenia neurologiczne są powszechne – zaczynamy myśleć o „powrocie do natury”. W rezultacie dokonujemy mądrzejszych wyborów konsumenckich w kategoriach takich, jak żywność, higiena, odzież, wyposażenie wnętrz. Również w kategorii nawozowej możemy działać zgodnie z naturą.


Warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się składnikami linię nawozów BiOgardena. Oprócz N-P-K w formie organicznej BiOgardena ma również węgiel organiczny, który użyźnia glebę i poprawia wykorzystanie składników pokarmowych z nawozu.

Azot organiczny ma szereg przewag nad formą mineralną:

  • Nie ulega stratom – wykorzystanie jest na poziomie 99%
  • Nie niszczy życia organicznego w glebie
  • Może być podany raz w sezonie, ale pobierany będzie przez roślinę zgodnie z rytmem wegetacji – w zimne dni mniej, a w ciepłe – intensywniej. To zasługa mikroorganizmów glebowych, które udostępniają azot w odpowiednich ilościach.
  • Nie „pędzi” rośliny, dzięki czemu jest ona odporniejsza na inwazję szkodników i choroby.


Warto dodać, że nawozy organiczne, takie jak BiOgardena, pielęgnują równowagę ekosystemu, dokarmiają pożyteczne mikroorganizmy w glebie, podczas, gdy nieracjonalne stosowanie nawozów mineralnych powoduje zasolenie gleby i niszczy pożyteczne mikroorganizmy glebowe.

Podając azot w formie od razu dostępnej dla roślin, czyli mineralnej, rozleniwiamy korzenie. Nawożenie organiczne stymuluje rozwój korzenia i wspiera korzystne procesy zachodzące w strefie włośnikowej – dzięki niemu roślina jest stabilniejsza w gruncie, bo lepiej ukorzeniona i odporniejsza na suszę.

Dylemat czy wybrać między nawożeniem mineralnym a organicznym wydaje się być rozwiązany: nawożenie azotem organicznym jest zgodne z naturą i korzystniejsze dla roślin.

Linia nawozów BiOgardena wyróżnia się w segmencie organicznym wysoką zawartością składników odżywczych i jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących wysokiej jakości nawożenia.

Zapraszamy na zakupy w https://sklep.biogardena.pl/
– 10% z kodem rabatowym: OGRODCEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.