Bambusy w mieście – gatunki,wymagania,pielęgnacja

Jeśli mieszkasz w mieście, masz swój ogród, taras albo balkon i chcesz osłonić się od sąsiadów zielonym ekranem, to może bambus będzie czymś dla Ciebie. Rośnie szybko, uwielbia i słońce, i cień, a do tego jest wyjątkowo efektowny.

 

Bambusy to orientalne trawy, które można uprawiać także w Polsce. Mają wiele zalet – szybko rosną (mogą zyskać nawet ⅓ wysokości w ciągu sezonu), nie potrzebują specjalnej ziemi czy pielęgnacji, a przede wszystkim przyciągają wzrok egzotycznym wyglądem.  Przy odpowiedniej pielęgnacji i zadbaniu o dobre zimowanie to roślina, która wniesie do otoczenia sporo zieleni i spokoju. No i wspaniale szumią, dzięki czemu odpoczynek w towarzystwie tych traw to sama przyjemność.

 

Jakie bambusy można sadzić w mieście?
Takie same, jak i poza miastem. Wybierając bambus warto zdecydować się na sprawdzone, najodporniesze gatunki i dopasować je do stanowiska, w którym chcemy je posadzić. Możemy wybrać z trzech grup bambusów, które różnią się wyglądem, a także sposobem i siłą wzrostu.

3 grupy bambusów do uprawy w Polsce
Bambusy drzewiaste, czyli filostachysy (Phyllostachys) najbardziej przypominają to, co pojawia nam się w głowie słysząc ‘bambus’ – grube, wyraźne pędy i burzę liści w górnej części. Filostachysy rosną silnie, dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby dobrze wybrać. Można na przykład dołączyć do naszej bambusowej grupy Bambusy mrozoodporne i palmy w Polsce. Bambusy drzewiaste mają silne kłącza, które mogą wyważyć nawet kostkę brukową czy przebić folię z oczka wodnego. Dlatego sadząc je w miejskim ogródku, załóż barierę korzeniową. Sadząc je w donicy wybierz jak największą, aby trawa miała gdzie rosnąć. Co 2-3 lata taki bambus doniczkowy warto przesadzić, aby doniczki nie rozsadził. Mogą w gruncie dorastać do 4-6 metrów, można je na wysokość przycinać jak żywopłot. Filostachysy mogą rosnąć w pełnym słońcu, cieniu i półcieniu.

Do najodporniejszych bambusów drzewiastych należą:

 • Filostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii) – i pędy, i liście ma zielone. Z liści można sobie przygotować herbaty.
 • Filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ (Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’) – – zielone liście i jasnożółte pędy z pionowym zielonym paskiem.
 • Filostachys złotobruzdowy Aureocaulis (Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis’) – ciemnozielone liście i żółte pędy, tworzące z nimi wyraźny kontrast.
 • Filostachys niski (Phyllostachys humilis) – ulistiniony często aż do ziemi, z pędami w kolorze zielonobrązowym.phyllostachys-aureosulcata bambus dzrewiasty bambus w mieście

Drugą grupą bambusów do uprawy w Polsce są bambusy kępowe, czyli fargezje (Fargesia). Je polecam szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bambusami. Rosną spokojnie, nie potrzebują żadnych barier korzeniowych i dostępne są w wielu pięknych odmianach. Bambusy kępowe mają dużo cieńsze pędy w porównaniu do drzewiastych, ale są prawdziwą burzą liści. Dodatkowo ich pędy pokrywają dekoracyjne osłonki łodygowe w różnych kolorach w zależności od odmiany. Pięknie kontrastują z zielenią pędów. Mogą dorastać do 2-2,5 metra wysokości i także świetnie znoszą przycinanie. Większość z nich najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu, ale jest też kilka gatunków do słońca.

Do najodporniejszych bambusów kępowych należą:

 • Fargezja rozłożysta (Fargesia sp. rufa) –  rośnie bujnie i szeroko na bok, przewiesza się w górnej części.
 • Fargezja olbrzymia ‘Campbell’ (Fargesia robusta ‘Campbell’) – pionowy, kolumnowy wzrost i dekoracyjne, kremowe osłonki łodygowe.
 • Czerwony bambus (Fargesia jiuzhaigou 1) – Maleńkie, delikatne listki i dorosłe pędy w kolorach od czerwonego do bordowego.
 • Fargezja lśniąca ‘Volcano’ (Fargesia nitida ‘Volcano’) – Rośnie dość pionowo, w górnej części przewiesza się na boki.

Mamy jeszcze bambusy okrywowe, które świetnie sprawdzają się jako zielone liściaste dywaniki. Dorastają maksymalnie do 1-1,5 metra, ale zwykle przycina je się niżej, bo wtedy ładnie się zagęszczają. Bambusy okrywowe ładnie wyglądają w płaskich misach, a także posadzone pod drzewami.

Najodporniejsze bambusy okrywowe to:

 • Pleioblast karłowaty (Pleioblastus pygmaeus) – bardzo ciekawie, wachlarzowato ułożone listki, dzięki czemu wygląda wyjątkowo egzotycznie.
 • Sasaella gałęzista (Sasaella ramosa) – świeżo zielone listki, nadaje się i do słońca, i do cienia.
 • Sasaela Masamunego (Sasaella masamuneana ‘Albostriata’) – dekoracyjne, paskowane kremowo liście.

Kiedy sadzić bambusy?

Sadzonki bambusów można sadzić do donic lub do gruntu właściwie cały sezon, oprócz zimy. Wiosna i jesień są o tyle korzystne, że łatwiej zadbać o wilgotność ziemi po posadzeniu. Jesienią ziemia jest jeszcze nagrzana, a to pomaga bambusom dobrze się ukorzenić w podłożu. Latem, w gorące dni, trzeba po posadzeniu pamiętać o podlewaniu, aby ziemia nie przeschła.

Ziemia dla bambusów

Aby bambus dobrze rósł, potrzebuje odpowiedniej ziemi. Nie ma specjalnych wymagań – wystarczy, że ziemia będzie żyzna, przepuszczalna i o neutralnym pH (5,5-6,5). Uniwersalna ziemia ogrodnicza wymieszana z ¼ piasku i ziemi ogrodowej będzie dobra. Jeśli sadzimy bambus w donicy, na dno wsypujemy warstwę drenażu. Bambus nie lubi zbyt piaszczystego ani zbyt zbitego podłoża.

Podlewanie i nawożenie bambusów

Ponieważ te orientalne trawy mają wiele liści, potrzebują też sporo wody. Szczególnie, jeśli rosną w donicach, z których woda szybciej paruje, oraz latem. Większość bambusów pokaże nam, że chcą pić poprzez zwijanie listków w ruloniki. Podlewamy je tak, aby cała bryła korzeniowa była nawodniona, a nadmiar wody wylewamy. Bambusy nie lubią mokrych stóp. Zasilamy je wiosną nawozem do traw i bambusów.

Zimowanie bambusów

Od zimowania zależy jak bambusy będą rosły. Rośliny w doniczkach nie są tak odporne na mróz jak te posadzone w gruncie, dlatego jeśli masz możliwość przezimowania ich w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, polecam to rozwiązanie. Wtedy ograniczamy podlewania, ale tez nie zaprzestajemy go całkowicie.

Jeśli jednak zimowanie w pomieszczeniu nie jest możliwe, to i rośliny i donice trzeba jak najlepiej zabezpieczyć. Najlepiej postawić pojemniki na styropianie i także styropianem je otoczyć. Warto przystawić je jak najbliżej ściany, by ochronić je od wiatru i chłodu. Ziemię wokół bambusów dobrze jest pokryć kopczykiem ze ściółki lub liśćmi.

Zabezpieczenie bryły jest najważniejsze, z niej bambus odbija. Warstwa ściółki może mieć grubość 10-15 cm. Część zieloną zabezpieczamy białą agrowłókniną. W pogodniejsze dni bambusy trzeba też podlać, na pewno nie wytrzymają one całej zimy bez wody, ze względu na to, że mają wiele liści.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek, www.oaza-palmy.plbambusowysen.pl

One thought on “Bambusy w mieście – gatunki,wymagania,pielęgnacja

 1. Takie roślinki dobrze wyglądają ale trzeba ich pilnować żeby za bardzo się nie rozrosły. W moim guście są bardziej różnego rodzaju byliny. Taki dyptam jesionolistny biały sadzonki ma w dobrej cenie a wygląda super i nie jest wcale wymagającą rośliną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.