Czas ratować kasztanowce

kasztanowiec-szrotówekOd wielu lat Polskę atakuje szrotówek kasztanowcowiaczek, który skutecznie niszczy drzewa tak silnie zakorzenione w naszym krajobrazie i kulturze. Jak z nim walczyć?

Wszystkie wymienione  działania są jak najbardziej w pełni naturalne. Najskuteczniejszą a jednocześnie najprostszą metodą jest systematyczne grabienie i utylizacja liści. Należy to jednak robić bardzo skrupulatnie, ponieważ to w nich zimują poczwarki, ale też larwy szrotówka przechodzą z liści do ziemi, gdzie również potrafi przezimować nawet 30 stopniowe mrozy.

Kolejną metodą są opaski lepowe i pułapki z feromonami. Opaski powinno się zakładać na przełomie kwietnia i maja. Jeśli jednak wiosna przychodzi wcześniej tak jak w tym roku, należy zakładać je już teraz.

opaska lepowa
opaska lepowa

Jak to robić? Można założyć gotową opaskę z jednaj strony pokrytej gąbką (od strony pnia) a drugiej powierzchnią lepu. Wystarczy tylko zdjąć warstwę zabezpieczającą i przymocować opaskę do pnia (okręcając elastycznym drucikiem) na wysokości około 1m nad poziomem ziemi. Następnie przymocować dyspenser z feromonami (maleńki gumowy guziczek nasączony feromonami).

dyspenser feromonowy
dyspenser feromonowy

Jeden dyspenser na 1mb obwodu pnia jest wystarczający. Można też okręcić pień zwykła folią kuchenną i pomalować lasolepem. Tu trzeba uważać, bo lasolep jest substancją bardzo silnie kleistą i trudną do usunięcia! Tak samo jak warstwa na gotowych opaskach. W przypadku smarowania lasolepem najlepiej wybrać ciepły dzień lub wcześniej lekko go ogrzać , wówczas jest łatwiejszy do rozprowadzenia. Na przełomie maja i czerwca opaski koniecznie trzeba usunąć, ponieważ przyklejają się do nich również pożyteczne owady. Wtedy jest czas na zawieszenie pułapek z feromonami w koronie drzewa. Pułapki rozwiesza się w odległości 2-3m od siebie.

pułapka kominowa
pułapka kominowa

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważne jest to, czy w pobliżu nie ma innych, niechronionych przed szrotówkiem kasztanowców, bo wówczas nasza walka będzie bez sensu. Sprzymierzeńcami w walce są też niektóre gatunki ptaków np. sikorki, wróble, mazurki. Warto je zatem zwabić do naszych drzew, przez montowanie odpowiednich dla tych gatunków budek lęgowych.

sikorka-szrtotówek

Pod żadnym pozorem natomiast nie należy wykonywać tak popularnych jeszcze kilka lat temu iniekcji, metody inwazyjnej. Okazały się bowiem one szkodliwe nie tylko dla szkodnika ale też i drzew. Nie wskazane jest również polecane przez niektórych cięcie korony drzewa. Kasztanowce bardzo źle reagują nawet na najmniejsze cięcia!

kasztanowiec_szrotówek__walka_opaski

 

Zdjęcia: http://pl.wikipedia.org, własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.