Jak wygląda pierwsza „zielona elewacja” po zimie?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo zimie odwiedziliśmy budynek, którego elewację stanowi wertykalny ogród. Założenie powstało w ubiegłym roku, tuż przed zimą,  w Warszawie przy ulicy Krasickiego. Budynek jest siedzibą Fundacji Na rzecz Nauki Polskiej. Jest to pierwsze w Polsce tego rodzaju założenie. 

Mieliśmy sporo obaw co do przezimowania roślin, tym bardziej że niektóre gatunki posadzone na ścianie były zaskoczeniem – np. zestawienie kostrzewy, która rośnie na piachu i jest światłożądna obok bergenii, wymagającej stosunkowo wilgotnego podłoża i półcienia. Całość tworzy mix najróżniejszych gatunków. Są byliny takie jak: żurawka, goździk, bergenia, paprocie, małe krzewy i krzewinki: trzmielina, dereń, pęcherznica, pięciornik, suchodrzew, żurawina, trawy, w tym wspomniana kostrzewa a także zwykłe polne zdawało by się chwasty jak np. krwawnik.

zielona-elewacja-ogród

Budynek posiada również ogród na stropie garażu. W przeciwieństwie do ściennych rabat, jest to minimalistyczna kompozycja, którą tworzy trawnik i żwirowe okręgi.

Jeszcze wczesną wiosną ściana zionęła głównie brunatno – brązowym kolorem z niewielkimi plamami zieleni. Co zastaliśmy teraz? Ku naszemu zaskoczeniu obfity i bujny ogród wertykalny. Bo, jak się dowiedzieliśmy spora ilość roślin została wymieniona po zimie.  Zima była łagodna więc całej winy nie można zwalić na klimat. Błędy projektowe? Zły dobór roślin? Może termin nasadzeń – przed zimą? Oby do zimy, a po..?

ogród pionowy fundacja na rzecz nauki warszawazielona elewacja fundacja na rzecz naukiogród wertykalny fundacja na rzecz nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.