Las zamknięty w szkle czyli las dla każdego

W lesie zamkniętym w szkle wszystko wygląda i dzieje się jak w lesie naturalnym. Zmienia się tylko skala.

Przeniesienie kawałka lasu do szklanego pojemnika, naczynia, butelki, słoja, nie jest skomplikowanym zadaniem. Potrzebujemy sporo kreatywności, trochę zdolności manualnych oraz cierpliwości i wiedzy.

las zamnkniety w szkle terrarium
Na początek musimy zgromadzić wszystko co niezbędne, czyli szklany pojemnik, narzędzia do prac w szkle np. patyczki, łyżeczki etc. Poza tym ziemia, drenaż (np. kamyki, keramzyt). Przyda się węgiel aktywny jako filtr do oczyszczania wody. Wszystkie prace kompozycyjne wymagają precyzji, dokładność, cierpliwości. To swoista medytacja.

las-w-słoiku

Jakie rośliny nadają się do naszego terrarium?  Wszystko zależy o kompozycji. Ważne żeby pamiętać aby dobrane rośliny miały takie same wymagania. Po prostu podpatrujemy przyrodę. Co z czym, gdzie i jak rośnie. Tak samo jeśli chcielibyśmy  zrobić terrarium z innymi roślinami np. z naszego ogrodu.

las-w-szkle1
Las zamknięty w szkle to samowystarczalny ekosystem. Zachodzą tam takie same procesy jak w naturze. Po skomponowaniu całość podlewamy delikatnie zraszając. Szkło zamykamy, odstawiamy w zacienionym miejscu najlepiej kawałek od okna, daleko od bezpośredniego nasłonecznienia.

las-w-szkle-terrarium

Szczelnie zamknięty las nie wymaga podlewania Jeśli jednak są jakieś  szczeliny to podlewamy, ale wtedy kiedy ziemia faktycznie wyschnie. Na ściankach będą pojawiały się kropelki wody. To normalna sytuacja jeśli  wody nie zbiera się zbyt dużo. Jeśli tak się dzieje las trzeba przewietrzyć – otworzyć i poczekać aż sytuacja się ustabilizuje.

las-zamkniety-w-szkle

Co jeśli rośliny się zbyt rozrosną? Grunt to odpowiednio dobrać rośliny, czyli takie które rosną powoli i nie dorastają do dużych rozmiarów. Poza tym rośliny dostosowują się specyficznych warunków.

Każdy może mieć kawałek własnego lasu – zamkniętego w szkle.
Jeśli chcielibyście mieć swój własny las – postawić go domu czy na biurku w pracy, to służymy zarówno radą, pomocą i gotowym lasem. Wszelkie zapytania w sprawie lasów, sprzedaż, zamówieniakontakt@ogrodwcentrum.pl

https://www.instagram.com/ogrodwcentrum.pl/

28 thoughts on “Las zamknięty w szkle czyli las dla każdego

   1. Z lasu – jedna artystka (widzę tu tzw. „inspirację”) na filmie pokazywanym w ogólnopolskiej tv pobiera rośliny z lasu. Tu szanowna Redakcja nie napisała czy pobiera z lasu; nawet spod lasu jest a fe. Jak tak sobie będziemy podbierać spod lasu (nawet własnego) to co zostanie – lasy w szkle (a swoją drogą jakie znaczenie mają owe lasy w butelkach dla ekosystemu; chyba tylko estetyczne)?

    1. Bez obaw lasu starczy dla wszystkich.Chyba,że przyjdzie jakiś artysta z piłą („afe”).Nie wszystkim musi się to podobać.Są różne zielone formy.I niech nikt niczego nie rujnuje.

  1. zależy. ja widziałam duży słój za 300-400 zł. Mała buteleczka z mchem i kawałkiem kory 40-50 zł. ja sama zrobiłam sobie las i ogródek mam 2 słoje i 3 słoiczki.

 1. Sporo gatunków mchów jest pod ochroną (nawet zwykły płonnik, czy wszystkie torfowce). A ich rozpoznanie i oznaczenie wcale nie jest proste. Dlatego najlepiej by było robić to z głową, nawet we własnym lesie. A już w ogóle najlepiej np. taki las zakładać z mchów wyplewionych z trawnika (zdarzają się miejsca, gdzie mchy rosną lepiej niż trawa).

  1. zgadza się 🙂 nie ma problemu z mchami jeśli ma się kawałek ogrodu, nie ma problemu znaleźć mchy nawet na balkonie czy pomiędzy płytkami na chodniku 😉

 2. Witam, chciałbym stworzyć sobie taki las, czy mógłbym prosić o wskazówki. Szczególnie dotyczące podłoża. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Konrad Stałęga

  1. Weź słoik. Wsyp ok 2 cm piasku. Wsyp na to parę centymetrów ziemi. Posadź zebrany mech ( znajdź go sobie ). Wrzuć parę ziarenek jakichś kwiatów bądź roślin. Wlej ok. 10 ml wody. Może być łyżeczka, ja dozuję strzykawką. Zakręć słoik, postaw na oknie. Zacznij po kilku dniach walczyć z pleśnią 😉 gniciem roślin.. 😉
   Ja dodatkowo montuję kilka diod SMD podłączonych pod panel słoneczny z Castoramy, etc. W nocy zaczynają świecić.
   Czasem montuję podgrzewanie na rezystorze by zwiększyć temperaturę, wtedy jakiś mini termostat. To wszystko musi być wkomponowane, ukryte by nie było „popeliny”.
   W moim przypadku- ochy i achy jak ładnie wygląda, w Twoim- trochę zgryzoty.. 😉
   Pzdr

 3. Muszę przyznać, że przepięknie to wygląda i po powrocie z wakacji na pewno go zrobię :).
  Pozdrawiam i zapraszam

 4. co do pytania ile kosztuje taki las w szkle ze sklepu. Drogo . Nie opłaca sie wydawać tyle pieniędzy. Taki sporych rozmiarów potrafi kosztować nawet 400 zł. Najlepiej zrobić samemu. Niedaleko mnie w kwiaciarni mała buteleczka z mchem i kawałkiem kory tylko kosztuje 90 zł.

 5. czytałam że mech i paprocie lubią zakwaszoną glebę. czy do lasu w szkle można dodać trochę fusów z kawy? [ parzonej w ekspresie tzw „plujki”]

 6. Dodałam troszeczkę fusów z kawy. łał!!!!! to mi dopiero paproć ruszyła. Ma 4 zawiązki łodyżek. Urosła. Mech też.

 7. Potrzebuję zrobić 70 małych lasów w słoiku (wesele)- do każdego planuje włożyć jedną roslinkę, mech oraz kamyki/korę dla ozdoby.

  Jaką roślinkę polecacie? Słoki będą nieduże – 9cm średnicy, 500ml.

  https://www.brw.pl/sloik-barell,22643

  Będę wdzięczna za rady 🙂

 8. Chciałabym dodać uwagę , że nie wolno !!!!! zbierać mchu w lesie. To nie tylko nieetyczne, ale przede wszystkim nielegalne. Mech rosnący w lesie podlega ochronie. Zatem jeśli nie chcecie zapłacić kary wychodząc z lasu, albo później prezentując swoje lasy na stronie, albo facebooku, to używajcie swoich mchów z działki, na swoim terenie, czy ogródku, lub kupione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.