Miasto w zielonej sieci

Katowice_mapaDla wielu Polaków, nawet Ślązaków, jest wielkim zaskoczeniem fakt, że Katowice to bardzo zielone miasto. Zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem powierzchni lasów (40%). Większość terenów leśnych znajduje się na obrzeżach południowych dzielnic miasta. Ale w samej zabudowie miejskiej również nie brakuje zieleni. Parki, większe i mniejsze, skwery i stawy rozmieszczone są w systemie plamowym, przypadkowym, ale z niemal każdego miejsca miasta można dojść spacerem do terenu zieleni.

Trudniej poruszać się rowerem. Brak sieci ścieżek rowerowych jest bardzo odczuwalny, szczególnie w połączeniu z niewydolnym systemem komunikacji zbiorowej. Może warto zastanowić się nad połączeniem poszczególnych, licznych przecież terenów zieleni? Z reguły świetnym łącznikiem jest sieć rzeczna. Doliny w miastach tworzą naturalny ciągły układ, często łączący tereny leśne położone poza miastem. Choć w Katowicach nie ma takich możliwości wykorzystania brzegów i dolin rzecznych jak np. we Wrocławiu to można by podjąć próbę wykorzystania istniejącego systemu zieleni i sieci rzecznej aby stworzyć nowoczesny system rekreacyjno-komunikacyjny.

Świetnym wzorem do naśladowania pod względem rozwoju zielonej sieci jest Hamburg. To miasto jest w trakcie realizacji programu opartego na utworzeniu i połączeniu w sieć tzw. zielonych pierścieni, które mają za zadanie nie tylko zwiększyć powierzchnię zieleni w mieście, ale przede wszystkim ograniczyć, a nawet wykluczyć poruszanie się samochodami. Umożliwić ten trudny do osiągnięcia cel ma właśnie zielona sieć, która połączy różnego typu tereny zieleni zielonymi ciągami wypełnionymi ścieżkami rowerowymi.

Powstanie takiej sieci w oczywisty sposób poprawi znacznie jakość życia w mieście (także jakość życia dla zwierząt, które będą miały możliwość przemieszczania się między siedliskami). Kolejnym atutem przedsięwzięcia jest ochrona przeciwpowodziowa. Zieleń towarzysząca rzekom zapobiegnie zabudowywaniu dolin rzecznych, a tereny zieleni zaabsorbują nadmiary wody podczas powodzi.

źródła zdjęć: www.hamburg.de, wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.