Ogród Zamku Królewskiego w Warszawie

projekt ogrodu rewaloryzacji zamek królewski w warszawieW tym roku nareszcie otworzono zrewaloryzowany ogród Zamku Królewskiego w Warszawie. Co prawda na razie odbudowano tylko górny taras. Dolny cierpliwie czeka ze swymi systematycznie pielęgnowanymi boskietami grabowymi.

Górny taras zachwyca niezwykłą dbałością o prawdę historyczną, estetyką i precyzyjnym wykonaniem. Nawet taki detal jak kształt i wzór donic został odwzorowany zgodnie z uwiecznionymi na obrazach Canaletta. Użyte gatunki roślin są takie jak stosowano w epoce i wszystkie cieszą oko kondycją i witalnością. Z rabat nie wystają badziewne do granic możliwości plastikowe obrzeża ani folia. Obrzeża wykonano ze szlachetnie wyglądających, metalowych listew.

ogród zamek królewski w warszawiezamek królewski w warszawieogród górny zamek królewski w warszawieogród zamek królewski w warszawieogród zamek królewski w warszawieogród boskiety zamek królewski w warszawieogród zamek królewski w warszawiezamek królewski w warszawie ogródogród zamek królewski w warszawie

Sam ogród jest interesujący nie tylko z powodu swej bogatej przeszłości ale i innowacyjnych rozwiązań. Przełomowym i intrygującym momentem był rok 1821 kiedy powstały arkady. Dokładnie w ich miejscu bowiem przebiegała droga o znacznym natężeniu ruchu. Chcąc mieć w tym miejscu ogród należało albo zrezygnować z drogi albo podzielić ogród na dwie części. Dzięki rozwiązaniu Kubickiego, który jednogłośnie wygrał konkurs na projekt ogrodu, udało się pogodzić obie przestrzenie. Ukrywając drogę w tunelu, osoby spacerujące na jego dachu nie odczuwały jej obecności. Istny majstersztyk, zwłaszcza jak na tamte czasy!

XIX/XX wiek

Ogród ten nigdy nie był łatwy, ani do wykonania ani do pielęgnacji. Jakie sprawiał trudności? Przede wszystkim sama lokalizacja na skarpie, która jest bardzo niestabilna i między innymi z tego powodu ogród było bardzo ciężko utrzymać kolejnym władcom. Najprawdopodobniej pod skarpą swoje ujścia ma rzeczka Kamionka i stąd częste przemieszczenia ziemi.

1899 r
Ogród nie ugiął się wojnie i przetrwał w stanie nienaruszonym. Zniszczyli go dopiero budowniczy trasy W-Z.

1945 rok zamek królewski w warszawie
1945 r

Potężny kawałek dolnego tarasu zagrabiła w 1949 r. ulica Grodzka rujnując w ten sposób całą symetrię parteru i tym samym założenie ogrodowe. Architekci rozwiązali ten problem projektując na granicy drogi ścianę z zieleni z drzew i specjalnej budowli tworzącej iluzję głębi, tak aby osoba stojąca na poziomie tarasu nie miała świadomości ulicy. Ta część, jak cały dolny taras jest dopiero w planach.

1945 r
1945 r

Dolny taras przez wiele lat był zajęty przez budynki Pracowni Konserwacji Zabytków i należało je wyburzyć. Przed rewaloryzacją górnego tarasu konieczna okazała się duża wycinka samosiewów, które rozpanoszyły się w takim stopniu, że zupełnie przesłoniły widok na Zamek. Inwentaryzacja dendrologiczna wyłoniła jednak grupy starych grabów, które okazały się pozostałością po dawnych boskietach. W sumie 80 sztuk. Mimo, że drzewa te nie były przez wiele lat pielęgnowane (formowane) udało się je ocalić i podporządkować z powrotem geometrycznym kształtom. Nie było to łatwe, ponieważ konieczne były cięcia bardzo dużych gałęzi. Jak się jednak okazuje, grab doskonale reaguje na strzyżenie i w tej chwili drzewa wyglądają jakby nigdy nie miały przerwy w ich formowaniu.

1990 r
1990 r

Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy czyli taras dolny i polecamy wycieczkę do Ogrodu Górnego Zamku Królewskiego.

PROJEKT REWALORYZACJI /RS ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU/
PROJEKT REWALORYZACJI (RS ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU)

Mapy: www.mapa.um.warszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.