Oplątwy – którą wybrać, jak o nie dbać ?

Wszystko co powinniście wiedzieć, żeby zacząć swoją kolekcję oplątw. Kolekcję, bo jak zaczniecie na pewno na jednej się nie skończy. Dlaczego warto mieć oplątwy? Jakie wybrać? Jak je pielęgnować? Odpowiada i poleca Aleksandra Pociej, która o oplątwach wie wszystko.

Oplątwy należą do epifitów, czyli roślin, które nie zakorzeniają się w glebie, a w naturze często rosną na drzewach czy krzewach (nie są pasożytami, potrzebują jedynie podpory). Wszystkie składniki odżywcze czerpią z wody i powietrza. Dzięki temu przeniesione w warunki domowe stają się niezwykłym elementem dekoracyjnym dającym nieograniczoną możliwość aranżacji.

Oplątwy przybierają najprzeróżniejsze formy i to jest w nich najciekawsze. Każda z roślin jest niepowtarzalna! Oto najlepszy przykład – wszystkie trzy rośliny na zdjęciu to Meduzy (Tillandsia Caput-Medusae):


Którą oplątwę wybrać?

Jeśli jesteś osobą zabieganą i prowadzisz nieregularny tryb życia, polecamy Księżniczkę, Królową (Tillandsia Xerographica), czy Meduzy (Tillandsia Caput-Medusae):


Jeśli lubisz dbać o rośliny, ale nie masz w tym jeszcze dużego doświadczenia, swoją przygodę z oplątwami możesz zacząć od Trawki ( Tillandsia Juncea), Ananasa (Tillandsia Fasciculata), Kosmitki (Tillandsia Bulbosa):

 

Harrisi (Tillandsia Harrisi), Kulki (Tillandsia Magnusiana), Maluszka (Tillandsia Filifolia) czy Mini Ananasa:Wytrawnym hodowcom polecamy Szczypiorek (Tillandsia punctulata):


Jak dbać o oplątwy?

Stanowisko:
Oplątwy nie lubią działania bezpośrednich promieni słonecznych oprócz Księżniczki i Królowej (Tillandsia Xerographica). Zbyt duże nasłonecznienie po prostu je wysusza. Najlepiej czują się w miejscach jasnych, ale poza zasięgiem promieni. Dobrze tolerują też półcień.
Podlewanie:
Większość oplątw wystarczy spryskać dwa razy w tygodniu wodą. Zamiennie można robić im 4-godzinne kąpiele dwa razy w miesiącu. Niezwykle ważne jest, aby roślina po każdej kąpieli dobrze przeschła. Można delikatnie ją otrzepać i na jakiś czas położyć pod kątem, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Przesuszoną oplątwę da się w większości wypadków uratować, ale taką, która zacznie gnić od zbyt dużej ilości wody, trzeba będzie spisać na straty.
Dbanie o liście:
Jeśli u naszej roślinki zauważymy suche końcówki, możemy je odciąć. Jeśli cała pojedyncza gałązka uschnie – odrywamy ją.
Nawożenie:
Raz na jakiś czas możemy oplątwę dożywić nawozem dla orchidei w ½ zalecanej na opakowaniu ilości.
Rozmnażanie:
Oplątwa kwitnie raz w swoim życiu, po tym spektakularnym wydarzeniu u jej podstawy pojawi się małe potomstwo. Można je pozostawić lub oderwać od matki, gdy osiągnie co najmniej połowę jej wielkości.

Mamy nadzieję, że tych kilka prostych zasad pomoże  Wam w hodowli.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Pociej, Projectcube.pl

One thought on “Oplątwy – którą wybrać, jak o nie dbać ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.