Plac zabaw z odzysku

huśtawki-oponKolejny identyczny (i nudny) plac zabaw z powtarzalnym zestawem zabawek czy kreatywna podróż w przestrzeń pełną przygód? Zdecydowanie to drugie. Tylko jak stworzyć plac zabaw z materiałów powszechnie uznawanych za śmieci lub materiały z odzysku – drewniane palety, opony, plastikowe butelki etc.

Samo zbudowanie takich urządzeń nie jest trudne.

opony-na-placu-zabaw

Pytanie, co z przepisami, certyfikacją, bezpieczeństwem, czyli przeforsowaniem formalności i przepisów prawnych? To również nie jest problem. Wystarczy projekt takiego placu przekazać jednej z jednostek zajmującej się certyfikacją lub kontrolą placów zabaw do zaopiniowania pod kątem bezpieczeństwa czyli zgodnością z grupą norm PN-EN. Ewentualnie poprosić o konsultacje w tym zakresie. Oczywiście jest to konieczne, gdy plac taki ma być do użytku publicznego. Oczywiście, że taką realizacją powinni zająć się osoby znające się na rzeczy. Po zrealizowaniu recyklingowego pola do zabawy konieczny jest jego odbiór i zatwierdzenie pod kątem bezpieczeństwa przez wyżej wymienione jednostki. Procedura nie jest specjalnie skomplikowana, jednak niestety obciążona kosztami.

plac zabaw z recyklingu oponplac zabaw z recyklinguplac zabaw z recyklinguzabawki z recyklinguzabawki z recyklingu na placu zabawhuśtawka z opony recyklingopony na placu zabawplac zabaw z odzysku

Dwa place z odzysku powstały w Warszawie – na Targówku (reFUN) i w Wilanowie (RePlatz). Dobrze żeby tego typu pomysły mogły zaistnieć na stałe w miejskiej przestrzeni, nie tylko jako tymczasowe instalacje. Żeby opony, palety, styropian czy PET-y występowały w roli głównej, jedynie wspierane elementami z drewna, metalu i plastiku. To doskonała zabawa i nauka dla dzieci  i dla dorosłych.

 

Zdjęcia: www.childhoodlist.blogspot.com, www.vulgare.net, www.resc.s5.com, www.worlds-children.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.