Zielone i jadalne przystanki

Co zrobić aby oczekiwanie na autobus, tramwaj stało się przyjemne? Zapewne pomoże odrobina zieleni – na wiacie czy wokół przystanku.

Najprostszym rozwiązaniem wydają się zielone dachy na wiatach. Oczywiście założenie stałe, nie w ramach jakiejś kampanii lub akcji, na chwilę wyłożenie dachu lub ściany trawą, która po miesiącu wyeksploatowania nie nadaje się do niczego.

Londyn

Przy odpowiednim systemie mocowania i odpowiednio dobranych gatunkach roślin (maty rozchodnikowe, byliny, zioła) można niemal w każdym miejscu zastosować takie rozwiązanie. Nie brakuje przykładów z różnych miast świata. Nie brakuje także gotowych pomysłów, projektów zielonych wiat.

przystanek autobusowt w Eindhovenwiata z zielonym dachemzielony przystanek autobusowy

Ciekawym pomysłem jest londyńska inicjatywa The Edible Bus Stop. Wszystkie zaniedbane, opuszczone kawałki ziemi w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych, mieszkańcy ochotnicy przekształcają w ogródki, ogródeczki, kwietniki, klomby pełne jadalnych roślin. I tak wzdłuż linii autobusowej w Południowym Londynie powstała sieć miejskich ogródków wspólnotowych. Jest ładnie, miło, bo mieszkańcy poczuli się (współ)twórcami miejskiej przestrzeni i jest co jeść.

uprawa roślin na przstankach w Londyniejadalne przstanki w Londynie

Zdjęcia:greenroofs.com,technologic-opole.pl,inhabitat.com,dezeen.com,theediblebusstop.org,mixgreen.tumblr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.