Żywa architektura w mieście

Żywa architektura to nurt w eko designie wykorzystujący potencjał architektoniczny żywej wierzby. Konstrukcje wierzbowe są wspaniałą ozdobą przestrzeni publicznej, terenów zielonych: parków, skwerków a nawet… ulicznych rond.

Altany, pawilony, tunele, elementy placów zabaw, uformowane z gałęzi wierzby i zasadzone w ziemi, wiosną ożywają, wypuszczają liście i bujnie się zielenią. Budowle z wierzby to unikatowa mieszanka sztuki ogrodniczej, rzemiosła, designu i architektury.

żywa architektura altana z wierzby

Konstrukcje wierzbowe pełnią funkcje użytkowe, służąc do odpoczynku, schronienia, zabawy, oraz estetyczne – nadając miejscu, w którym powstają zupełnie nowy wizerunek. Rosnące budowle z wierzby to miejsce dla spotkań, zabawy i relaksu w przestrzeni miasta.

Wierzbowe konstrukcje świetnie sprawdzą się na naturalnych placach zabaw.


Szałasy, tunele stwarzają niegraniczone możliwości zabawy – dzieci chętnie budują w nich bazę, bawią się dom, grają w chowanego lub berka.

Prekursorem nurtu rosnących budowli z wierzby jest Hans Peter Sturm, mistrz żywej architektury, autor książki „Wiklina w ogrodzie”.

Tekst i zdjęcia: www.zywaarchitektura.pl

Zespół Żywej Architektury tworzy grupa pasjonatów, działamy razem od 2013 roku i od tego czasu postawiliśmy już ponad 50 rosnących i zazieleniających się budowli. Jesteśmy jedyną w Polsce grupą wykształconą przez Hansa Petera Sturma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.